Ayvalık evleri
- Tez No: 249167
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalısma, en genel anlamıyla Balıkesir iline bağlı Ayvalık ilçesinde yer alan, XIX. ve XX. Yüzyıl Osmanlı Dönemi'ne ait evleri, plan, mimari malzeme ve süsleme özellikleri açıdan incelemeyi amaçlamıstır. Ayvalık kent dokusu içinde önemli bir yere sahip evler arasından plan ve cephe çizimleri elde edilen 27 tanesi üzerinde çalısılmıstır. Bu evler belli bir sokağa ya da bölgeye ait olmayıp, yerlesimin farklı alanlarından seçilmistir. Kent dokusu içindeki diğer konutlarla çalısma desteklenip, Ayvalık Evleri ile ilgili değerlendirme ve sonuçlara ulasılmıstır. Kentsel planda, giris cepheleri sokağa bakan arka avlulu, bitisik nizamda yerlestirilmis bir düzene sahiptir. Zemin kat üzerine yükselen bir ya da iki katlı evlerde, geleneksel konut tipolojisinin iç sofalı plan seması uygulanmıstır. Yapım malzemesi olarak tas, çıkmalarda ahsap kullanılmıstır. Tas, pencere ve kapı kuruluslarında, ahsap kapı ve pencerelerin kanatlarıyla iç mekân öğelerinde, demir pencere ve kapıların örgü sebekelerinde kullanılan baslıca malzemelerdir. Cephe düzeni yerlesimin coğrafik ve iklimsel kosulları içinde biçimlenmistir. Cephe düzeni çok sayıda pencere kurulusu ile büyük ölçülerde tutulmus giris kapısından meydana gelmistir. 1970 yılından beri kentsel sit ilan edilen ve Anıtlar Genel Müdürlüğü Kararınca koruma altındaki Ayvalık'taki 1700 evin, büyük bir bölümünün özgün plan ve mimari özelliklerini koruması, hem kent adına yasaması gereken bir kültürel miras hem de geleneksel konut mimarisi açısından zengin bir kaynağı olusturur
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to analyze the 19th and 20th century Ottoman houses which are located in Ayvalık, the district of Balıkesir , in terms of plan , architectural material and decorative characteristics. 27 houses of which plan and facade design works maintained have been focused among the noteworthy houses in Ayvalık town structure. These 27 houses have been chosen from different parts of the settlement not belonging to a particular street or territory. The research, being supported by the other houses in the town structure, includes evaluation and conclusion parts about Ayvalık house. In urban plan a, entry facade are in the design of facing backyards and in an attached position. In hall plan schema of traditional house typology has been applied with one or double flatted houses climbing on the ground floor. Stone is used as the construction material and wood is used in hangovers. The basic material in window and door constructions is stone; in window and door shutters and in inside decoration is wood; and in knitting network of the windows and doors is iron. Facade design has been shaped accordingly with the geographic and climate conditions of the settlement. Facade design consists of a great number of windows and an entry door in large measures. The 1700 houses in Ayvalık , being declared as urban protected area and being in architectural conservation in moderation of General Directorate of Monument , generates a vast resource in the aspects of traditional house architecture and cultural heritage since the bulk of the houses keep the original plan and the architectural characteristics.