Ayvalık evlerinin mekan dizimi metodu ile analizi
Examination of traditional Ayvalık houses with space syntax methodology
- Tez No: 324665
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN İNCE GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma XIX. ve XX. YY' da kültürel ve ekonomik açıdan tarihsel öneme sahip bir yerleşim olan Ayvalık'ta seçilen 20 adet konutun mekan dizimi yöntemi ile incelenmesini kapsar. Bu konutları oluşturan bölümleri mekan dizimi yöntemi ile inceleyerek, elde edilen verileri sosyal yaşam ile ilişkilendirip bu oluşumun altında yatan sosyal nedenlerin ortaya çıkarılması hedeflenmişdir. Tezin giriş bölümünde Ayvalık coğrafyası ve Ayvalık'ın ilk yerleşimlerinden başlayarak XX. YY' a kadar olan olan tarihi süreç anlatılır. Araştırmanın ikinci bölümü literatür taramasıdır. Bu bölümde Ayvalık ile ilgili çalışmalar ve konut alanında mekan dizimi yöntemi kullanılarak yapılan çalışmalar taranmış ve buradan elde edilen veriler sunulmuştur. Metodolojiyi anlatan tezin üçüncü bölümünde araştırmada kullanılan konutlar tanıtılmış, tarihsel yorumsal yöntem ve mekan dizimi metodu anlatılmıştır. Tezin dördüncü bölümü, incelenen 20 Ayvalık konutu ile ilgili yapılan mekansal analizleri sunmaktadır. Yapılan bu analizlerin sonuçları tezin beşinci bölümünde değerlendirilmiştir. Bunun sonucunda evler dört gruba ayrılmış, bu gruplar arasındaki analiz bulgularının benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulmuştur. Sonuç bölümünde incelenen 20 adet XIX. ve XX. YY'a ait Ayvalık konutlarının analiz bulguları, dönemin sosyal yaşamı ile ilişkilendirilmiştir. Konuttaki mekanların kullanımında, komşuluk ilişkilerinin, kadının evdeki mahremiyetinin ve sosyal yaşamın etkisi hakkında yorumlar getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents the results of investigation of Ayvalık Houses dating from XIXth and XXth century. The aim is to indicate the underlying social causes related to social life by examining the spatial organization of the selected Ayvalık houses utilizing Space Syntax methodology. In total there are six chapters in this thesis. In the first chapter, after introducing the topic of the thesis, the context of the study, i.e. the geography and history of Ayvalık from the first settlements to XXth century are described. The second chapter, the literature review, presents an overview of the earlier studies related to Ayvalık and space syntax methodology. The next chapter describes the selected twenty Ayvalık Houses and describes the methodology used in the study, including historical interpretive and space syntax methods. The various softwares used in space syntax methodology including the Depthmap program used in this thesis are also presented in this chapter. The fourth chapter presents the results of the three different analyses of the selected houses: formal, accessibility and visibility analyses. Accordingly, the houses divided into four groups and similarities and differences between groups were evaluated. The results of this analysis are evaluated in the fifth chapter in relation to social life of Ayvalık during the examined period. The conclusion presents an overview of the study, summarizing the results of analysis for selected twenty Ayvalık Houses, from the period of XIXth and XXth century.