Gemilerden kaynaklanan deniz kirliliğinin önlenmesi ve Türk Boğazlarına yönelik çözüm önerileri
Prevention of ship-originated marine pollution and recommendations for the Turkish Straits
  1. Tez No: 249194
  2. Yazar: CENGİZ FİTOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT PALABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Kamu Yönetimi, Marine, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Küresel ısınmanın ön plana çıktığı ve etkilerini hissettirmeye başladığı günümüzde gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak, yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz oksijenin büyük kısmını sağlayan denizlerimizi korumak tüm insanlık için önem taşımaktadır. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi ve araştırma sonucunda elde edilen verilerin ulusal ve uluslararası çalışmalar kapsamında daha verimli değerlendirilebilmesi için, birinci bölümde denizlerin kirliliğe karşı korunmasının önemi ve deniz kirliliğinin tanımı, kirlilik kaynakları, kirliliğin ekosistem ve canlılar üzerindeki olumsuz etkileri ile gemilerden kaynaklanan kirliliğe neden olan işletimden kaynaklanan rutin ve kaza sonucu kirlenmeler ele alınmaktadır.İkinci bölümde, ilk olarak deniz kirliliğini önlemeye yönelik uluslararası, bölgesel ve ulusal ölçekteki hukuksal düzenlemeler ile deniz kirliliğini önlemeye yönelik uluslararası faaliyetler incelenmektedir. Bu kapsamda Uluslararası Denizcilik Örgütü, Avrupa Birliği, Akdeniz ve Karadeniz Havzası'nda gerçekleştirilen çalışmalar ile bir sivil toplum kuruluşu Greenpeace incelenmektedir.Üçüncü Bölümde deniz kirliliğini önlemeye yönelik ulusal ölçekteki çalışmalardan sorumlu makamların yapıları belirtilmekte, deniz kirliliğini önlemeye yönelik alınan tedbirler, mevcut imkan kabiliyetler ile konuyla ilgili yürütülen projeler ve bir sivil toplum kuruluşu Deniz Temiz Derneği ele alınmaktadır.Üçüncü bölümün son kısmında ise Türk Boğazları'nın önemi vurgulanarak, Türk Boğazları'ndaki deniz kirliliği, meydana gelen gemi kazaları ve deniz kirliliğini önlemeye yönelik alınan tedbirler ile imkan ve kabiliyetler incelenmektedir.Müteakiben araştırma sonuçları değerlendirilerek Türk Boğazları'nda deniz kirliliğine karşı alınabilecek önlemler hakkında görüş ve öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today?s? world, where global warming is an issue of high priority and makes us feel its impacts in our lives, leaving a livable world to the next generations is now a primary goal for all. Protecting our seas which provide 70% of the oxygen we need to live is our common responsibility. In order to better explain the issue and evaluate the data obtained under national and international studies, the first part of this thesis presents the importance and definition of the marine pollution, pollution sources, negative effects of pollution on ecosystem and the routine and accidental pollutions that create ship-originated pollution.The second part reviews the international, regional and national legislations aiming at preventing marine pollution and points out the international efforts for the prevention of marine pollution. Under this scope, efforts of International Maritime Organization, European Union and Mediterranean, Black Sea Basin and Greenpeace as a non-governmental organization are evaluated.The third part reviews the organizational structure of the authorities that are responsible for the activities at the national level in the field of prevention of marine pollution will be highlighted, and the analysis of the measures taken, operations conducted, existing capabilities, the projects under implementation in respect to the issue and Deniz Temiz Association (Clean Sea Association) as a non-governmental organization are evaluated.The third part ends with an emphasis on the significance of the Turkish Straits and analysis of the accidents occurred at the Straits and the measures taken and the existing capabilities and opportunities to prevent pollution which may be generated for any reason.The final part offers an evaluation of the research findings and determination the areas that need improvement, in addition to the comments and recommendations in respect to the measures that may be taken to prevent marine pollution at the Turkish Straits.