Avrupa kimliğinde Türkiye'nin yeri: Avrupa'daki Türk imgesinin Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerine etkileri
Turkey's place in European identity: Effects of Turkish image in Europe on the relationship between European Union and Turkey
  1. Tez No: 249204
  2. Yazar: FİLİZ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM BATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tez çalışması Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik ilişkilerini Avrupa'daki Türk imgesi olgusu ve Türkiye algılamalarını çıkış noktası alarak, kimlik ve kültür kavramları çerçevesinde incelemektedir. Avrupa'nın sınırlarının belirlenmesi ve Avrupa kimliğinin tanımlanması, Avrupa Birliği'nin kuruluş mantığını ve genişleme sürecini anlamlandırmak açısından önemlidir. Avrupa Birliği, yalnızca hükümetlerarası bir ekonomik ve siyasi birlik olmayıp aynı zamanda Avrupalı ulusların 'Avrupa kimliği' çatısı altında bütünleşmesini de kapsadığı için Birliğin entegrasyon süreci Avrupa kamuoyu ve Avrupa kültürü açısından da analiz edilmektedir. Bu bağlamda Türkiye'nin Avrupa'nın bir parçası olup olmadığı ve Avrupa'daki Türk imgesinin Türkiye-AB ilişkilerini nasıl etkilediği ortaya konulmaktadır. Son olarak Birlik üyesi vatandaşların Türkiye üyeliğine %80'lere varan oranlarda olumsuz tutum göstermesi gibi Türkiye-AB ilişkilerindeki sorunların temelinde yatan tarih ve kültüre dayanan nedenler Avrupa kimliğinde Türkiye'nin yerine dayanılarak açıklığa kavuşturulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the relations between European Union and Turkey by making use of the cultural perspective, with a specific focus on the Turkish image and perception of Turkey in Europe. Definition of the borders of Europe and European identity is meaningful to understand the process of European integration. Integration process is analysed by emphasizing European identity and public opinion since EU is a union of nations of Europe rather than just an economic and political intergovernmental union. Within this framework, answers to questions whether or not Turkey is a part of Europe and how Turkish image affects on Turkey's EU accession have been evaluated. Finally,the historical and cultural causes of the problems of EU&Turkey relations, such as citizens of the member states that are against the membership of Turkey by eighty percent, are aimed to be explained in the context of Turkey in European identity.