İlköğretim I. kademedeki etüd çalışmalarının öğretmen ve veli görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the etude studies in first half grades in primary schools according to ideas of teachers and parents
- Tez No: 249224
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAVUŞ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Araştırmanın genel amacı, İlköğretim I. Kademedeki etüd çalışmalarının öğretmen ve veli görüşlerine göre değerlendirilmesidir. Bu çalışma betimsel nitelikte olup velilerle yapılan görüşmeler ve öğretmenlere uygulanan anket olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Araştırmanın birinci aşamasında veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış ve yönlendirici olmayan görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu aşamada veli görüşmelerinin örneklemini, 2007?2008 eğitim-öğretim yılında Çanakkale il merkezinde etüd programı uygulayan ilköğretim okullarının I.Kademesinde çocuğu bulunan 20 öğrenci velisi oluşturmaktadır. Araştırmanın birinci aşamasında velilere uygulanan görüşme formundan elde edilen verilerin incelenmesinde betimsel analiz kullanılmıştır. Görüşmelerden uzun aktarımlar yapılmış ve gözlem notları orijinal hallerine yakın bir biçimde betimlenmiştir. Ayrıca yeterli veri düzeyine ulaşıldığı durumlarda, neden ve nasıl sorularını açıklayabilmek amacıyla ayrıntıya inilmeye çalışılmıştır. Bu aşamada tümevarımcı analiz tekniği kullanılmıştır.Araştırmanın II. Aşamasındaki öğretmen ölçeğinin örneklemini ise 2007-2008 eğitim-öğretim yılında Çanakkale il merkezinde etüd programı uygulayan ilköğretim I. Kademede görev yapan 141 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Yapılan anket verilerinin sonuçları ise istatistiksel verilere göre analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler bilgisayar ortamında değerlendirilmiş, istatistikî çözümleme için SPSS programından yararlanılmıştır. Sonuçları değerlendirmede, cinsiyet, hizmet yılı, mezun olunan okul ve okuttukları sınıf değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık olup olmadığı, istatistiksel testler ile sınanmıştır. Elde edilen sonuçlar tablolar halinde ayrıntılı olarak verilmiştir.Araştırmanın birinci aşamasında elde edilen bulguların analizi sonucunda verilen ödevlerin velilerin eğitim ve bilgi düzeylerini aştığı, buna paralel olarak velilerin yeni ilköğretim programına uyum sağlamakta güçlük çektikleri anlaşılmaktadır. Araştırmanın ikinci aşamasında öğretmenlere uygulanan anket sonucunda elde edilen bulgularla görüşmelerden elde edilen bulguların birbirini desteklediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to evaluate the etude studies in first half grades in primary schools according to ideas of teachers and parents. This study is a descriptive one and includes two stages. One is the interviews with parents and the other one is the Questionnaire practiced on teachers. In the first stage of the research study, the interview technique which is semi-constructive and not guided is used as a tool of gathering data. The sampling of parents? interviews includes 20 students? parents whose children are in schools in city centre in Çanakkale which has etude programmes during the 2007-2008 education years. The descriptive analysis is used while analyzing the date gathered from interview form practiced on parents. Log transfers are made from interviews and the observation notes are described in a way very close to originals of them. Besides on the occasions where there are enough data, tried to study in details to find answers the questions like why, how? On this step an inductive analysis technique is used.In the second stage of the research, the sampling of teachers? scale consist of 141 classroom teachers who are in schools who works in first half grades in schools in city centre in Çanakkale which has etude programmes during the 2007-2008 education years. The results of the Questionnaire data are analyzed by statistical data. The data gathered at the end of the research is evaluated by computer analysis. The SPSS programme is used on statistical analysis. The variables such as gender, years of office, the graduated school, and the teaching grades, are tested by statistical tests whether they make any significant difference on results. The obtained results are given on tables with details.In the first stage of research, the results of findings show that the homework, which are given to the students, are exceed to parents? education and knowledge levels and according to this it is understood parents experiences difficulty to according the new primary education curriculum. In the second stage of research, it is found that both findings, which are achieved by questionnaire and interview, support each other.