II. Meşrutiyet dönemi Türkçü tarih anlayışının bir sözcüsü olarak Milli Tetebbular Mecmuası
Milli Tetebbular Mecmuası as a voice of Turkish history Nation in second constitutional period
- Tez No: 73646
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZDEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışma, II. Meşrutiyet Devri'nin ilmî-entelektüel dergilerinden biri olan Millî Tetebbûlar Mecmûası'nın Türkçülük hareketi ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Millî Tetebbûlar Mecmuası, sosyal bilimlere -özellikle tarih ve sosyolojiye- Türkçü perspektiften bakışın bir örneğidir. Türkçülük, dergide propagandist bir yaklaşımla savunulmamış ancak bu ideolojinin ilmî-tarihî altyapısının pekiştirilmesine çalışılmıştır. Derginin yazar kadrosu içinde, modern Türk tarihçiliği ve sosyolojisi için birer kurucu sayılan Fuad Köprülü ve Ziya Gökalp vardır. Köprülü'nün dergide yer alan makaleleri, Türk tarihyazıcılığında "millet'i temel alan tarih anlayışının ilk örneklerini oluşturmaktadır. Gökalp'in yazıları ise millî sosyolojinin kuruluşunun ilk sistematik çalışmaları olarak değerlendirilmelidir. Türk sosyal bilimler tarihi içinde önemli bir aşamayı simgeleyen dergi, ilk yerli Türkoloji mecmuası olarak nitelenebilir. Bu açıdan Millî Tetebbûlar Mecmuası Cumhuriyet Devri'nde yayımlanan Türkiyat Mecmûası' nı öncelemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims to examine the place in the movement of Turkism Millî Tetebbûlar Mecmuası ( Journal of National Studies), one of the scolarly intellectual journals of the Second Constitutional Period. Millî Tetebbûlar Mecmuası is an example of the Turkist point of view regarding social sciences especially history and sociology. Although Turkism was not defended in the journal through a propagandist approach, it tried to consolidate scientific and historical base of this ideology. Among the contributors we see Fuad Köprülü and Ziya Gökalp who were deemed to have been the founders of Turkish historiography and sociology respectively. The articles, written by Köprülü and found this journal present the first examples of a historical approach in Turkish historiography that takes“ nation ”as the basic unit. As Ziya Gökalp's contributions, they must be seen on the first systematic studies leading to the foundation of a national sociology. Symbolizing an important stage in the history of social sciences in Turkey. The journal might be qualificial as the first Turcologycal review. In this sense it is a predecessor of the Türkiyat Mecmuası published in the Republician Period.