M.S. I.-III. yüzyıllarda Tuna ve Trakya eyaletlerinde Roma kentleşme süreci
Roman urbanization betwen AD. I-III centuries in the Danubian and Thracian regions
- Tez No: 249238
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAPAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Tuna ve Trakya bölgelerinde Roma kentleşme sürecinin siyasal ve sosyal yönlerini inceleyen bu tez Giriş, Kaynak Tanıtımı ve Sonuç dışında üç bölümden oluşmaktadır. Giriş'te tezin kısa bir özeti verilmiş, bunun yanında amaç ve yöntem açıklanmıştır. Kaynak Tanıtımı'nda tezimizi hazırlarken kullandığımız antikçağ yazarlarının eserleri, yazıt ve nümizmatik malzeme katalogları tanıtılmıştır.Birinci bölümde ortaya çıkışından itibaren kent terimi irdelenmiş, Roma'da kentlere verilen statüler ve kentlerin idaredeki önemi vurgulanmıştır. İkinci Bölüm'de Tuna ve Trakya bölgelerinin tarihsel gelişim süreçleri anlatılmıştır. Bu bölümde öncelikle her iki bölgenin coğrafi sınırları açıklanmış ve buralarda yaşayan halklar hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Ardından M.Ö. 233'ten başlamak üzere Roma ile Tuna bölgesi arasındaki ilişkilere, en eskisinden başlayarak Romalıların Trakya bölgesiyle olan ilişkilerine değinilmiştir. Bu bölümde Her iki bölgenin tarihsel gelişim süreçleri M.S. I.?III. yüzyılları kapsayacak şekilde sınırlandırılmıştır.Üçüncü bölümde Tuna ve Trakya Eyaletlerinin kentleşme süreçleri ele alınmıştır. Bu bölümde her iki bölgede kurulan kentler kronolojik sıraya göre incelenmiş, bu kentlerin hangi statüleri ne amaçla verildiği ve bu amacın gerçekleştirilip gerçekleştirilemediği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis, which is examined political and social aspects of Roman urbanization period, consist of three part except Introduction, Litterary Introduction and Conclusion. In the Introduction a short summary of thesis is given and the aim and the method is explained. Books of Ancient writers, coin and ephigraphic catalogues which were used preparing the thesis were introduced in the Litterary Introduction.The historical background of Ancient civilization?s ?Urban? term is explained and emphisized the statues is given to the cities and the important of the cities in government in the First Part. The historical progress periods of Danubian and Thracian regions are explained in the Second Part. In this part, geographical borders of both two regions are examined firstly and the informations about the tribes living this region are given. It is mentioned that the relations of Romans with Thracian region started with the first match in 233 BC the relations between Roma and Danubian region. In this part, historical progress periods of both regions are limited bordered to include of the I-III. centuries AD.The urbanisation periods of Danubian and Thracian provinces are taken up in the Thirth Part. The cities established in both two regions are examined chronologically and what is the aim to give statues to this cities and this aim was came to real or not is explained in this part.