Eskiçağ tarih yazarlarının Roma Cumhuriyet Dönemi iç savaşlarına bakışı ve işleyiş biçimleri
Ancient historans' views about the civil wars of republican rome and their styles
- Tez No: 249239
- Danışmanlar: PROF. DR. F.GÜL ÖZAKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Roma Cumhuriyet Dönemi, İ.Ö. 509'dan İ.Ö. 27 yılına kadar yaklaşık olarak beş yüz yıllık bir dönemi kapsamaktadır. Bu tez çalışmasında, bu dönemin son çeyreğinde gerçekleşen dokuz iç savaş ele alınmaktadır. Bu çalışmayla Roma'daki siyasi ve sosyal ortam incelenmiş ve Roma'yı iç savaşlara sürükleyen gerçek nedenler araştırılmıştır. Çalışmada Roma'nın en büyük düşmanının ne olduğunun gösterilmesi amaçlanmaktadır. İç savaşlar incelenirken özellikle eskiçağ tarih yazarlarının yapıtlarına başvurulmuştur. Ayrıca yeri geldiğinde modern araştırmacıların yapıtlarından ve yorumlarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Roman Republic covers a period of nearly 500 years from B.C. 509 to B.C. 27. The most distinctive feature of the internal history of Rome in this period is class conflict and civil wars in the last quarter of it. In this thesis nine civil wars which were in this period is mentioned. In this study political and social structure of Republican Rome were examined and the real reasons of civil wars were investigated. It is aimed to show the biggest enemy of Rome. To examine the civil wars, mainly works of ancient historians were used. In addition to that, works and interpretations of modern writers were referred.