İzlenim ayarlamacılığı ve iş doyumu arasındaki ilişkinin sosyo-ekonomik düzeye göre incelenmesi
Relationship between self-monitoring and job satisfaction according to the examination of socio-economic level
- Tez No: 249246
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İzlenim ayarlamacılığı, bireyin kendilik-sunumunu, dışa vurucu davranışlarını ve sözsüz iletişim biçimlerini kurgulama ve kontrol etme yeteneği olarak tanımlanmaktadır. Kişilik özelliklerinin ve çevresel faktörlerin de önemli rolünün olduğu çok boyutlu bir kavram olan iş doyumu, çalışan bireylerin işleri ile ilgili olarak yaşadıkları olumlu duygu ve düşünceler olarak tanımlanabilir. Bu çalışmada, izlenim ayarlamacılığı ve iş doyumu arasındaki ilişkiler cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, eğitimi ile ilgili olan/ olmayan bir işte çalışma, gelir düzeyi ve sosyo- ekonomik düzey değişkenleriyle bağlantılı olarak incelenmiştir.Araştırmanın verileri, Ankara, İstanbul, Bursa ve Eskişehir' de özel ya da kamu kesiminde farklı iş kollarında çalışan 373 katılımcıdan elde edilmiştir. Araştırmada, İş Doyumu Ölçeği ve Gözden Geçirilmiş Kendini Ayarlama Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon tekniği ve Manova (çok yönlü varyans analizi) kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, izlenim ayarlamacılığı ile iş doyumu arasında olumlu bir ilişkinin bulunduğu görülmüştür. İzlenim ayarlamacılığı ve iş doyumu düzeylerinin cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, eğitimi ile ilgili olan/ olmayan bir işte çalışma, gelir düzeyi ve sosyo- ekonomik düzey temel etkilerine bağlı olarak değişmediği bulunmuştur. Bununla birlikte, iş doyumu düzeyinin cinsiyet ve gelir düzeyi; cinsiyet ve sosyo- ekonomik düzey; cinsiyet, eğitimle ilgi iş ve sosyo-ekonomik düzey ortak etkilerine bağlı olarak farklılaştığı görülmüştür. İzlenim ayarlamacılığı düzeyinin ise, cinsiyet, eğitim düzeyi ve sosyo- ekonomik düzey; cinsiyet, eğitim düzeyi ve medeni durum ortak etkilerine bağlı olarak farklılaştığı bulunmuştur. Elde edilen bulgular ilgili yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Self-monitoring is defined as the ability to control and edit one?s self presentation non-verbal communication and externalizing behaviours. Job satisfaction which is a multidimentional concept including personal and environmental factors can be defined as empolee?s positive feelings and thoughts about the job itself. In the current study, the relationship among self monitoring, job satisfaction, gender, education level, marital status, whether working in a job relavant to one?s education degree or not, income level and socioeconomic level were investigated.Data were gathered from 373 participants working in public or private sector from Ankara, İstanbul, Bursa and Eskişehir. Job Satisfaction Scale and Revised Self Monitoring Scale were used in the study. Statistical methods used in the study were Pearson Moment Correlation and MANOVA.Results of the study show that, there is a positive correlation between job satisfaction and self monitoring. It was found that self monitoring and job satsifaction was not related to gender, education level, marital status, whether working in a job relavant to one?s education degree or not, income level and socioeconomic level. However, it was found that job satisfaction differed according to gender and income level; gender and socioeconomic level; gender, whether working in a job relavant to one?s education or not, socioeconomic level. Self- monitoring level differed according to gender, educational level, socioeconomic level ; gender, educational level and marital status. The findings were discussed in light of relevant literature.