Yakın ilişkilerde sosyal ağın ilişki nitelikleri ile bağlantısı
The relationships between social network and relationship qualities in close relationships
  1. Tez No: 249247
  2. Yazar: FATMA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, sosyal ağların romantik ilişkiler üzerindeki etkisini anlamak amacıyla flört eden ve evli gruplarda, öznel normların, çiftlerin sahip oldukları sosyal ağların ortak olma derecesinin ve çiftlerin birbirlerinin arkadaşlarından ve aile üyelerinden hoşlanma düzeylerinin ilişki bağlanımını yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Ayrıca romantik ilişkilerde önemli diğerlerinden oluşan sosyal ağ üyelerinin dağılımının, ilişki türü ve cinsiyete göre değişim gösterip göstermediğine bakılmıştır.Sonuçlar, ilişkiye bağlanımı en iyi yordayan değişkenlerin, kendi ailesinden partnerinin hoşlanma düzeyi, en yakın hissedilen kişiden algılanan öznel normlar ve partnerinin ailesinden kendisinin hoşlanma düzeyi olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca sosyal ağ üyeleri gruplara ayrılarak incelendiğinde, kendi sosyal ağındaki gruplar için yapılan analizlerde, kendi ailesinden partnerinin hoşlanma düzeyi, anneden algılanan öznel normlar ve partnerinin ailesinden kendisinin hoşlanma düzeyi değişkenlerinin, ilişki bağlanımını anlamlı olarak yordadığı görülmüştür. Partnerinin sosyal ağındaki gruplar için yapılan analizlerde ise kendi ailesinden partnerinin hoşlanma düzeyi, kardeşten algılanan öznel normlar ve partnerinin ailesinden kendisinin hoşlanma düzeyi değişkenlerinin, ilişkiye bağlanımı anlamlı olarak yordadığı bulunmuştur.İlişki türü, cinsiyet ve sosyal ağ üyesine hissedilen yakınlık derecesi temel alınarak yapılan gruplar arası karşılaştırmalar sonucunda, normatif inanç puanları üzerinde yakınlık derecesi, cinsiyet, ilişki türü temel etkileri anlamlı bulunmuştur. Uyma güdüsünde ise sosyal ağ üyesine hissedilen yakınlık derecesi ile cinsiyet ve yakınlık derecesi ortak etki temelli anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this recent study, we examined whether social networks does effect the relationship commitment or not. For that reason, in flirting and married groups, we tried to evaluate whether subjective norms, social network overlap, liking for friends and family members of each others predict relationship commitment.The results of this study have demonstrated that the level of liking of own family members, perceived subjective norms from the closest social network members and the level of liking of partner?s family members are the variables which have the best predictive value for relationship commitment.Also, when social network members have been examined as separated into groups, for own social network groups, ?the level of liking of own family members?, ?perceived subjective norms from the mother? and ?the level of liking of partner?s family members? were the most significant variables for commitment. For partner?s social network, ?the level of liking of own family members?, ?perceived subjective norms from the sibling? and ?the level of liking of partner?s family members? variables were the significant variables that effect commitment.Between group comparisons based on relationship type, gender and the level of close feeling, have found a significant main effect of the level of close feeling, gender and relationship type on normative belief scores. İn terms of motivation of comply with, have found a significant main effect of the level of closing and interaction effect of gender x the level of close feeling.