Bütünleştirilmiş öğrenme-öğretme yaklaşımının Türkçe öğretiminde okuduğunu anlama ve yazılı anlatım becerilerine etkisi
The influence of integrated learning -teaching approach in Turkish language teaching on reading comprehension and written expression skills
  1. Tez No: 249251
  2. Yazar: ERGÜN HAMZADAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 459
Özet
Bu araştırmada, bütünleştirilmiş öğrenme-öğretme yaklaşımının etkililiği üzerinde durulmuştur. Bütünleştirilmiş öğrenme-öğretme yaklaşımı, Türkçe öğretiminde karşılaşılan problemlerin aşılabilmesinde çoklu bir kuramsal bakışa gereksinim olduğu düşüncesinden doğmuştur.Araştırmanın kuramsal temelini oluşturmak amacıyla, çoklu bir kuramsal bakış benimsenerek davranışçı, bilişsel ve yapılandırmacı öğrenme kuramları, felsefi temellerini de içerecek bir biçimde tanıtılmış, bu kuramların öğretim tasarımı açısından önemli görülen ilke ve varsayımları karşılaştırılmış ve her bir kuramın güçlü ve zayıf yönleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler, anadili öğretim izlencesinin ögeleriyle (içerik, amaç ve davranışlar, öğretim strateji ve yöntemleri, değerlendirme) ilişkilendirilerek ?bütünleştirilmiş öğrenme-öğretme yaklaşımı?na ulaşılmıştır.Bu araştırmanın amacı, Türkçe öğretiminde, bütünleştirilmiş öğrenme-öğretme yaklaşımının uygulandığı bir grubun öğrenmede ulaştığı erişi (okuduğunu anlama ve yazılı anlatım becerileri yönünden) düzeyleri ile bütünleştirilmiş öğrenme-öğretme yaklaşımının uygulanmadığı grubun öğrenmede ulaştığı erişi düzeyleri arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını saptamaktır.Bu problemle ilgili alt problemler şunlardır:Türkçe öğretiminde, bütünleştirilmiş öğrenme/öğretme yaklaşımı kullanılarak öğretim yapılan grupla geleneksel yaklaşımla öğretim yapılan grubun;1.Okuduğunu anlama becerisinin ?bilgi? düzeyindeki erişi puanları arasında,2.Okuduğunu anlama becerisinin ?kavrama? düzeyindeki erişi puanları arasında,3.Okuduğunu anlama becerisinin ?analiz? düzeyindeki erişi puanları arasında,4.Okuduğunu anlama becerisinin ?toplam? erişi puanları arasında,5.Yazılı anlatım becerisinin ?bilgi? düzeyindeki erişi puanları arasında,6.Yazılı anlatım becerisinin ?uygulama? düzeyindeki erişi puanları arasında,7.Yazılı anlatım becerisinin ?sentez? düzeyindeki erişi puanları arasında,8.Yazılı anlatım becerisinin ?toplam? erişi puanları arasında,9.Okuduğunu anlama ve yazılı anlatım becerilerinin ? genel toplam? erişi puanları arasında anlamlı bir fark var mıdır?Araştırma, 2007-2008 öğretim yılının ikinci yarısında on üç haftalık bir dönem boyunca, Gaziantep Hatice Büyükbeşe İlköğretim Okulu'nun 8. sınıf düzeyindeki iki grubu (deney ve kontrol grupları) üzerinde yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the effectiveness of integrated learning and teaching approach. Considerations regarding how to overcome difficulties in the teaching of Turkish language through multi-theoretical perspectives have resulted in this approach to come into the existence.For the purpose of forming theoretical foundations of the research, behaviourist, cognitive and constructivist learning theories with their philosophical foundations were introduced, their principals and assumptions with regard to instructional design were compared, and their strengths and weakness were delineated. These considerations were then associated with the components of Turkish language program (content, objectives, teaching strategies and methods, assessment) and that paved way for ?integrated learning and teaching approach? to come into being.This study aimed to investigate whether there is a significant difference between the performance of the experimental group students who were exposed to integrated learning-teaching approach and that of control group students who were not exposed to integrated learning-teaching approach in terms of reading comprehension and written expression skills in Turkish language.This main aim has the following research questions:Is there a significant difference between experimental and control group?s scores of;1.Reading comprehension at the ?knowledge? level2.Reading comprehension at the ?comprehension? level3.Reading comprehension at the ?analysis? level4.Reading comprehension as a total5.Written expression skills at the ?knowledge? level6.Written expression skills at the ?application? level7.Written expression skills at the ?synthesis? level8.Written expression skills as a total9.And finally reading comprehension and written expression skills as a total.The research was conducted with two 8th grade students groups (experimental and control ones) for 13 weeks in Gaziantep Hatice Büyükbeşe Elementary School in the second semester of 2007-2008 academic year.