Çağdaş bir dil ve edebiyat öğretimi program modeli önerisi
A contemporary language and litetarute teaching programme model recommendation
- Tez No: 273241
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 429
Özet
Bu çalışma, bütünleştirilmiş öğrenme-öğretme yaklaşımından yararlanarak çağdaş bir dil ve edebiyat öğretimi programı modeli tasarlamak üzerine gerçekleştirilmiştir. Öğretim programı modeline kuramsal temel olarak bütünleştirilmiş öğrenme-öğretme yaklaşımının seçilme nedeni, bu yaklaşımın anadili öğretimi sürecine çoklu bir bakış açısı kazandırmış olmasıdır.Bu çalışmada öncelikle Türkiye'de başlangıçtan bugüne kadar geliştirilmiş tüm dil ve edebiyat dersi öğretim programları, eleştirel biçimde ele alınıp değerlendirilmiştir. Dil ve edebiyat dersi öğretim programlarına yöneltilen eleştirilerin ardından çağdaş bir dil ve edebiyat öğretiminin nasıl gerçekleştirilebileceği üzerine alan uzmanlarının görüşlerine yer verilmiştir.Bütünleştirilmiş öğrenme- öğretme yaklaşımına uygun biçimde bilişsel ve yapılandırmacı yaklaşımın olumlu yanları birleştirilmiş; çoklu zeka kuramı ve tam öğrenme modelinin ilkeleri çağdaş bir dil ve edebiyat öğretimi programı modelinde benimsenmiştir. Öğretim programının sınıflara göre içeriğini belirleme, içerik öğelerini amaç ve davranış biçimine dönüştürme ve eğitim durumlarını tasarlama aşamalarında kullanılan bu yaklaşım, kuram ve modeller, bütünleştirilmiş öğrenme-öğretme yaklaşımının gereği olarak işlevsel biçimde uzlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, was practised on planning a contemporary language and literature teaching programme model by the help of concreted learning-teaching approach.The reason for choosing concreted learning-teaching approach as theoretical basic is this aproach has brought in multi point of view to the process of native language teaching.In this study,primarily, all language and literature class teaching programmes developed from the begining until now in Turkish Republic,were critically handled and evaluated.Following the criticism of language and literature class teaching programmes,experts? opinions have been given on how language and literature teaching should be fulfiled.Appropriate to the concreted learning-teaching approach,favourable sides of cognitive and configurative approach were united.Multi-intellegence theory and principals of mastery learning programme were adopted in a contemporary language and literature teaching programme model.This approach,theory and models that are used in the stages of determination of teaching programme?s content according to classes,transforming content elements into aim and behavior form and planning their education state,were reconciled functionally as a requirement of concreted learning-teaching approach.