Milli Mücadele Dönemi'nde Ankara Hükümeti'nin batılı devletlerle diplomatik münasebetleri
Diplomatic relations between the Ankara Government and the western states during the period of national struggle
- Tez No: 108760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
ÖZET İtilaf Devletleri, Mondros Ateşkes Antlaşması uyarınca Türk vatanını işgal etmişlerdir. Türk milleti de, bağımsızlığını kazanmak ve işgal edilen topraklarını kurtarmak için Mustafa Kemal önderliğinde Millî Mücadele'yi başlatmıştır. Dolayısıyla Ankara Hükümeti, Müttefikler ve onların içerideki destekçileri ile askeri ve siyasi alanda mücadele etmiştir. Ankara Hükümeti'nin diplomatik münasebetleri, T.B.M.M.'nin açılmasından evvel Heyet-i Temsiliye döneminde başlatılan çalışmalarla ve ortaya konulan Mîsâk-ı Millî ilkeleriyle şekillenmiştir. Millî Mücadele döneminde bu ilkelerden taviz verilmemiştir. Ankara Hükümeti, uluslararası alanda ilk kez Londra Konferansı sürecinde kendi çıkarları gereği Fransa ve İtalya'yı İngiltere ve Yunanistan'dan önemli ölçüde ayırmaya çalışmıştır. Konferansta Mîsâk-ı Millî, dünya kamuoyuna duyurulmuştur. Yeni Türk Devleti, tavizsiz ve kararlı politika ile başta Yunanistan olmak üzere, Müttefiklere karşı, konferansa davet sürecinden itibaren, diplomatik bir zafer kazanılmıştır. I. Dünya Savaşı sonrası Müttefiklerin, Sovyet Rusya'ya karşı da mütecaviz siyaset uygulaması, Rusya ile yakınlaşmayı doğurmuştur. Mustafa Kemal ile Lenin arasındaki mektup teatisi, dönemin ilk diplomatik yazışması olarak karşımıza çıkmıştır. Bekir Sami ve Yusuf Kemal heyetlerinin Moskova seyahatleri diyalog sürecini geliştirmiş ve 16 Mart 1921 'de Moskova Antlaşması imzalanmıştır. Böylece Mîsâk-ı Millî ilk kez büyük bir devlete resmen kabul ettirilmiş ve Ankara Hükümeti, diplomasi sonucu ilk büyük uluslararası başarısını kazanmıştır. Moskova Antlaşması, Rusya'nın Anadolu üzerindeki ihtiraslarına set çekmiştir. Londra Konferansı'nda Bekir Sami ile Briand arasında başlayan diplomatik münasebet süreci devam etmiş, 20 Ekim 1921 'de hükümetlerini temsilen Yusuf Kemal ve Bouillon'un imzalarını taşıyan Ankara Antlaşması akd edilmiştir. Bu antlaşma, bölgesel kazanç sağlamış, Türkiye'ye karşı faaliyet gösteren müttefik kanadı parçalamıştır.Ankara Hükümeti'nin diplomaside kazandığı başarılar, İngiltere'ye de Ankara Hükümeti'yle uzlaşmaktan başka seçenek bırakmamıştır. İngiltere, inebolu Görüşmeleri' nde diyalog yolu aramıştır. Sonrasında Türkiye Devleti'ni tanıyarak, masa başında hesaplaşma yoluna gitmiştir. italya ile ilişkiler ise, ılımlı bir atmosferde geçmiştir. Ancak Mudanya görüşmeleri ve Lozan Konferansı'nda tutumunu değiştiren italya, Müttefikler'le birlikte hareket ederek, kazanç sağlamaya çalışmıştır. Ankara Hükümeti'nin diplomasi yoluyla kazandığı başarılar Müttefikleri dize getirmiş ve Yunanistan tutunacak dal bulamamıştır. Bu gelişmelerde, Türklerin Mîsâk-ı Millî'si karşısında Yunanlıların Megalo idea'sının çöküşünü belgelemiştir. Mustafa Kemal'in dehası, askeri zaferleri siyasi başarılarla bütünlemiştir. Mîsâk-ı Millî çerçevesinde imzalanan antlaşmalarla yeni kurulan Türkiye Devleti bütün dünyaya tanıtılarak kabul ettirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Allied Powers occupied the Turkish territories in accordance with the Armistice of Mondros. Turkish Nation began the National Struggle under the leadership of Mustafa Kemal in order to gain its independence and occupied territories. Consequently, the Ankara Government strugglet, both in the military and political field, with the Allies and their supporters. The diplomatic relations of the Ankara Government were formed, before the opening of the Turkish Grand National Assembly, by the movements during the period of Representative Committee (Heyet-i Temsiliye) and by the principles of the National Pact (Mîsâk-ı Millî). During the period of National Struggle, these principles were never compromised. The Ankara Government tried to distinguish France and Italy from Britain and Greece in accordance with its own benefits during the London Conference for the first time at the international level. At this conference the National Pact was disseminated to the world's public opinion. The new Turkish State, from the beginning of the conference, with its uncompromising and stable policy won a diplomatic victory against the Allies, especially against Greece. After the World War I, the transgressing policy of the Allies against the Soviet Russia caused an approach with Soviet russia. The exchange of letters between Mustafa Kemal and Lenin can be considered as the first diplomatic correspondence of the period. The visit to Moscow by the delegations of Bekir Sami and Yusuf Kemal enlarged the phase of mutual relations and on March 16, 1921 Treaty of Moscow was signed. Thus, the National Pact was recognized by a great state officially for the first time and the Ankara Government, as a result of diplomacy, archieved its first international success. The Treaty of Moscow hindered the desires of Russia concerning Anatolia.Diplomatic relations which began with the London Conference between Bekir Sami and Briand went on and on October 20, 1921 the Treaty of Ankara was signet by Yusuf Kemal and Bouillon. This treaty caused regional profits and the Allied activities against Turkey were broken up. In consequence of the diplomatic success of the Ankara Government, Britain had to compromise with the Ankara Government and sought a way for mutual relation during the İnebolu negotiations. Later on, Britain recognized the Turkish State and choiced to settle its accounts mutually. The relations with Italy took place within a moderate athmosphere. However, Italy changed its attitude during the Mudanya negotiations and the Lausanne Conference and tried to gain benefits by acting together with the Allies. As a result of the diplomatic success of the Ankara Government, the Allied Powers fell through and Greece could not find a supporter. These archievements documented the collapse of Greeks' Megalo Idea against the National Pact of Turks. The genius of Mustafa Kemal was integrated with his military victories and political successes. The new Turkish State was recognized by the comlete world in consequence of the treaties signed within the framework of National Pact. $V ^ ^ 4W