Buharalı Muhammed b. Mübarekşah ve Hidayetü'l-Hikime Şerhi tahkiki ve tercümesi
Explanation, examination and translation of Buharali Muhammed b. Mübarekşah and Hidayetu?l-Hikme
  1. Tez No: 249259
  2. Yazar: VAHİDJON DJALALOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAKDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Hidayetu'l-Hikme Şerhi Muhammed b. Mübarekşah'ın (ö. 1382'den sonra) düşüncesinde önemli yer tutmaktadır. Bu sebepten dolayı, doktora tezi olarak çalışmayı uygun gördük. Bu eserin İstanbul Süleymaniye Kütüphanesinde birçok nüshası bulunmaktadır. Bütün nüshalarda sadece iki bölüm Tabiîyyât ve İlahiyyât bölümü mevcuttur.Dört nüshası esas alınarak ve mukayese edilerek tahkik edildi. Giriş kısmında Buharalı Muhammed b. Mübarekşah'ın hayatı, hocaları-talebeleri, eserleri hakkında sınırlı kaynaklar çerçevesinde bilgi verilmiştir. I. Bölüm'de Hidayetü'l-Hikme Şerhi'nin Tahkikine, II. Bölüm'de Hidayetü'l-Hikme Şerhi'nin Tercümesine ve son olarak sonuç kısmına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Djalalov, Vahidjon; Explanation, Examination and Translation of Buharalı Muhammed b. Mübarekşah and Hidayetu?l-Hikme; Doctorate Thesis; Advisor: Prof. Dr. Mehmet Bayrakdar; 207.The thesis has an introduction, two main parts and a conclusion. The Commentary of Hidayetu?l-Hikme has an important place in the thoughts of Muhammed b. Mübarekşah (d. after 1382). That is why we had preferred to examine this book for this thesis. This book has many copies in İstanbul Süleymaniye Library. In all copies only 2 parts, Tabiiyyat and İlahiyyat, are existing.Four copies of this book are taken into consideration. These copies are compared with each other and examined closely. In the introduction part, the life of Buharalı Muhammed b. Mübarekşah, his teachers and students, his books are presented within the limited information gathered from the references. In the first part Examination of The Commentary of Hidayetü?l-Hikme, in the second part translation of The Commentary of Hidayetü?l-Hikme and in the final part conclusion is given.