Kur'an'da din hürriyeti
Freedom of religion in the Quran
- Tez No: 249260
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Tez, en genel anlamda, Müslüman toplumda din hürriyetinin mahiyeti ve ifade ettiği anlamın ve bu hürriyet kullanılırken durulması gereken zorunlu sınırın ne olduğunun tespitine yöneliktir. Din; iman, ibadet ve ahlâk şeklinde özetlenebilecek üç önemli unsurdan oluşur. İman, bireysel bir tecrübe olması yönüyle tamamen kişiseldir. İbadetler, (namaz, zekât, oruç, hac, vs.) gerek icra edilmeleri, gerekse etki ve sonuçları bakımından hem bireysel hem de toplumsal, ahlâk ise, kişilerarası ilişkide kendini gösterdiğinden, büyük yönüyle toplumsaldır. Gerek iman gerekse ibadetler, somut olarak ve direkt başkalarının haklarını ilgilendirmeyip, sadece kişi-Allah ilişkisi boyutunda kalmaları yönüyle dışarıdan yapılacak bütün müdahaleleri dışlayan tam bir hürriyet alanını ifade eder. Hükmü verecek ve uygulayacak olan yegâne otorite Allah'tır.
Özet (Çeviri)
This thesis most generally aims at establishing the importance of freedom of religion in a muslim society and the meaning it expresses and the requisite limit to stop while using this freedom. Religion is composed of three elements which can be summarized as faith, worship and morality. Faith is completely individual because it is a personal experience. Worship (prayer, alms, fast, haj?) are both individual and communal in terms of not only their fulfilment but also their effects and results. Morality on the other hand is communal to a great extent. Both faith and worship in the concrete do not directly concern other people?s rights; on the contrary, they refer to a total freedom area remaining only as individual-Allah relationship and excluding all outside interventions. The sole authority to judge and implement is Allah.