Namık İsmail'in yaşamı ve sanatı
Namik İsmail's life and art
  1. Tez No: 249274
  2. Yazar: GÜLCE ÇERMİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Biography, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Namık İsmail 1890 yılında Samsun'da doğar. 1896'da Kabataş'taki Şemsülmekatip'te ilköğrenimine başlayan Namık İsmail daha sonra Beşiktaş'taki Hamidiye Mektebi'ne gider. Namık İsmail'in Hamidiye Mektebi'nde resim hocası Arslanyan'dır. Ressam, St. Benoit'da eğitimine devam eder. St.Benoit'da resim hocası Andres olur. Bu dönemde de kömür kalem ve karakalemle kartpostallardan çalıştığı bilinir. Namık İsmail son sınıfta Arapça dersinden kalınca, buradan da ayrılıp resim öğrenimi için babasının arkadaşı Ahmet Feyzi Paşa tarafından 1911 yılında Paris'e gönderilir.Paris'te Julian Akademisi'ne gider. 1912'de İbrahim Çallı'nın yönlendirmesiyle Fernand Cormon'un atölyesine katılır. Namık İsmail 1914 yılında tatil için İstanbul'a gelir, fakat I.Dünya Savaşı'nın çıkması üzerine askere alınarak, Kafkasya cephesine gönderilir. Erzurum'da tifüse yakalanır, 1917'de İstanbul'a döner ve burada Harbiye Nezareti Resim Atölyesi'ne katılır.Atölye'de yapılan resimlerin Viyana ve Berlin'e gönderilmeleri aşamasında sergi komiseri olarak seçilen Celal Esad Arseven'in yardımcısı olarak Viyana'ya gider. 1918'de gerçekleştirilen Viyana Sergisi'ne katılır. Berlin'de sergi gerçekleştirilemez ve Namık İsmail bu dönemi resim öğrenimi görerek değerlendirir, Lovis Corinth ile Max Liebermann'ın atölyelerinde çalışır.Sanatçı 1919'te İstanbul'a döner ve Gazi Osman Paşa Ortaokulu'nda öğretmenliğe başlar. 1920 yılında kızı Mediha Hanım'la evlenir ve görevinden istifa ederek İtalya'ya gider. Türkiye'ye döndükten sonra İleri gazetesinde çalışır. 1921'de ise Sanayi-i Nefise Mektebi Alisi'nde müdür yardımcılığı görevine atanınca gazetedeki görevini bırakır. Sanayi-i Nefise'deki görevinden 1922'de ayrılır ve tekrar Paris'e gider.Paris'ten döndüğünde önce resim eğitimini denetlemekle görevli müfettişi olur. 1 Haziran 1927'de Güzel Sanatlar Akademisi müdürlüğüne atanır.Namık İsmail ve eşi Mediha Hanım 1935'te boşanırlar.Ressam 30 Ağustos 1935 yılında Kadıköy-Köprü vapurunda, bir kalp krizi sonucu yaşamını yitirir.
Özet (Çeviri)
Namık İsmail was born in Samsun in 1890. He started his education at Şemsülmekatip primary school in Kabataş in 1896, then went to Hamidiye primary school in Beşiktaş . He continued St. Benoit. Namık İsmail failed in his Arabic language course at his last year in Galatasaray Lycee. He was sent to Paris to learn painting from the direction of his father?s friend Ahmet Feyzi Paşa.Previously he went to Académie Julian. He attended the atelier of Fernand Cormon in 1912. Namık İsmail came to İstanbul in 1914 but First World War began and he had to join to the army in the Caucasian front. He was suffering from typhus in Erzurum. Then came back to İstanbul in 1917 and joined the Harbiye Nezareti Painting Atelier.He made paintings about war. When the pictures sent to Vienna and Berlin, Namık İsmail and Celal Esad Arseven also went to Vienna and Berlin as the exhibition commissars.The exhibition didn?t arrange in Berlin and Namık İsmail took art education at time. The artist came back to İstanbul in 1919 and he started to work as a art teacher in Gazi Osman Paşa School. He was appointed as principal of İstanbul Academy of Fine Arts at the beginning June, 1927.Namık İsmail and his wife. They divorced in 1935, short after the divorce the painter died because of a heart attack he had in the Kadıköy-Köprü steamboat on 30 August 1935.