Katılım ekseninde kentsel dönüşüm: Altındağ Aktaş Mahallesi örneği
Urban regeneration in the framework of participation: Altındağ Aktaş Mahallesi örneği
  1. Tez No: 249285
  2. Yazar: BESTE GÜMÜŞBOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT NAMIK ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Katılım, kültürel, toplumsal ve ekonomik boyutlarıyla, kentlinin yaşamını sürdürdüğü mekanların oluşumunda alınan kararlara etki edebilmesi doğrultusunda çeşitli müzakere ortamlarında yer almasını içeren bir sorunsaldır. Ülkemizdeki kentsel dönüşüm projeleri, fiziksel, sosyal, ekonomik ve çevresel boyutların göz önünde tutulması hedefinden ve içerdiği katılım ilkesinin gerek planlama gerekse uygulama süreçlerinde hayata geçirilmesi hususunda sapma göstermektedir. Kamu yararını gözeten bir anlayışla, eşitlik, diyalog ve uzlaşmaya dayalı karar süreçlerinde katılımcı örgütlenmelerin kurulması, demokratik ve katılımcı toplumların gelişiminde olduğu kadar kentsel yaşam kalitesinin yükseltilmesinde de çeşitli faydalar sağlayacaktır. Kentsel dönüşümü, çeşitli boyutlarıyla ele alarak ve katılım ilkesinin çalıştırılması doğrultusunda oluşturulacak modelleri yeniden tasarlayarak, toplumcu bir anlayışla tanımlamak yerinde olacaktır.Bu çalışmada, günümüz kent politikalarında sıkça başvurulan bir planlama aracı olan kentsel dönüşüm pratiklerini fiziksel, ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarıyla anlamak, bu pratiklerin yasal ve yönetsel dinamiklerini ve katılımcılık ilkesinin ne ölçüde hayata geçirebildiğini incelemek amacıyla, örnek olarak Ankara seçilmiştir. Ankara örneğinde, Eski Altındağ Kentsel Dönüşüm Projesi I. Etabı Aktaş Mahallesi irdelenerek, mahalle halkının projeye katılımı ve projeden memnuniyet düzeyi ölçülmüştür. Tez çalışmamızda kullanılan yöntem, literatür ve internet araştırmalarından, proje alanında yaşayan yerel halk ile yapılan derinlemesine görüşmelerden, proje ortaklarından olan Belediye'den alınan bilgilerden ve katılımlı gözlemden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Participation, with its cultural, social and economical dimensions; is a problem which involves participating in various debates and having an impact on decisions that effect the formation of his neighbourhood. The urban regeneration projects in our country fail to take into consideration the physical, social, economical and environmental aspects of regeneration. They also do not involve participation neither during the planning nor implementation phases. In decision making processes where equality, mutual dialogue and compromise are administered for public benefit, formation of contributing organizations will benefit the development of participating and democratic societies and also contribute to the increasing the quality of urban life. It would be fitting to define urban regeneration with a collectivist understanding by taking several aspects into consideration and by re-designing the models which involve participation.In this study, Ankara has been chosen as an example in order to understand the physical, economical, social and environmental dimensions of urban regeneration practices that are commonly used planning tools. In addition, the legal and managerial dynamics of these practices as well as the level of actualization of the participation principle will be examined. More specifically, the Aktaş District which is Phase I of Altındağ Urban Regeneration Project has been explicated and the local community?s participation and satisfaction level in the project has been measured.The methodology used in this thesis includes literature and internet research, in depth interviews with the local community living in the project areas, informations from Municipality and participated observation.