Neighborhood satisfaction and participation: A qualitative analysis in the context of quality of life in urban renewal areas of Ankara
Mahalle memnuniyeti ve katılım: Ankara kentsel yenileme alanlarının yaşam kalitesi bağlamında nitel analizi
- Tez No: 603399
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KARATEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Kentsel yaşam insanların günlük yaşamını sürdürdüğü mekânlar ekseninde oluşturulur ve çoğu insan için konut çevresi merkezi çevresinin ortasında yer alır. Yaşanılan yer, bireylerin günlük aktivitelerini düzenlediği ve güven duyduğu ortamı sağlamaktadır. Bu bağlamda mahalle sosyal yapının oluşmasında ve şekillenmesinde önemli bir rol oynar. Mahallenin kentsel çevre üzerindeki önemli rolüne bağlı olarak, kent politikaları, kentsel yenileme mahallelerinde yaşayanların memnuniyeti ve huzuru dikkate alınarak şekillenebilmektedir. Mahalle kavramının çok boyutluluğu, bu kavramın ulusal ve yerel ölçekte yani makro ve mikro düzeyde değerlendirilip incelenmesini zorunlu kılmaktadır. Belirtilen düzeyleri belirlemeye yönelik tanımlar, yaşanılan çevrenin büyüklüğüne ve erişilebilir hizmetlerin sınırlarının tespiti üzerine oluşturulmaktadır. Türkiye'de hızlı kentleşme süreci ve uygulanan kentsel dönüşüm politikaları, toplumsal hareketliliğin yaşanmasına yol açmıştır. Yaşanan bu hareketlilik, belirtilen alanlarda nüfusun sosyo-ekonomik değişimler yaşamasına ve toplumsal örgütlenme düzeyinde dönüşüme yol açmaktadır. Çalışmanın temel araştırma konusu kentsel dönüşümün yaşandığı mahallelerde, yaşam kalitesi algısının toplumsal katılıma ne şekilde etki ettiğini belirlemektir. Çalışma, şehirlerde ve özellikle kentsel yenileme alanlarında nesnel koşullar ile öznel ve davranışsal tepkiler arasındaki ilişkileri incelemektedir. Ankara'daki kentsel yenileme alanlarındaki mahallelerde yaşayan insanların öznel iyi-oluşlarının ölçümünün yanı sıra mahalleden memnuniyet ile toplumsal katılım arasındaki ilişkinin incelenmesi çalışmanın ana amaçlarını oluşturmaktadır. Araştırmada, kentsel yaşam kalitesi analizi bağlamında, kentsel yenileme alanlarında mahallelerin ve mahalle kavramının dönüşümünü ve bu dönüşümün toplumsal katılım üzerindeki etkileri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Urban life is created on the axis of the places where people live their daily lives, and for most people the residential environment is located in the middle of their central environment. The place of residence or neighborhood provides a safe living environment in which individuals organize their daily activities. In this context, the neighborhood plays an important role in the formation and shaping of the social structure. In relation to the important role of the neighborhood on the urban environment, urban policies can be shaped depending the satisfaction and confidence of the people living in urban renewal neighborhoods. The multidimensionality of the concept of the neighborhood necessitates the evaluation of this concept at the national and local scale in macro and micro levels. Definitions for determining the specified levels are based on the size of the neighborhood and the limits of accessible services. The rapid urbanization process and urban renewal policies in Turkey have increased the mobility rate of the population living in the urban neighborhoods. This mobility leads to socio-economic changes of the population in these areas and transformation at the level of social organization. The main research topic of the study is to determine how the quality of life perception affects the social participation in the urban renewal neighborhoods. The study examines the relationship between objective conditions and subjective and behavioral responses in cities and especially in urban renewal areas. The main objectives of the study are to examine the relationship between neighborhood satisfaction and participation as well as to measure subjective well-being of people living in neighborhoods in urban renewal areas in Ankara. Study also examines the transformation of neighborhoods and neighborhood concept in urban renewal areas and its effects on community participation in the context of quality of urban life analysis.