Bağımlılık yapan madde kullanma suçlarının İslam Hukuk Sosyolojisi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the crimes of using addictive substances in terms of Islamic Law Sociology
  1. Tez No: 249301
  2. Yazar: KİBAR KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, insanın sahip olduğu en önemli varlık olan aklı geçici de olsa devre dışı bırakan, tekrar kullanımıyla da kişiyi bağımlı hale getiren maddeler hakkındaki hükümler, bu hükümlerin ihlali sonucunda doğan suçlar ve bu suçların etkileri İslam hukuk doktrini açısından ele alınıp incelenmiştir.Ayrıca sarhoşluk ve bağımlılık kavramları, İslam hukukunda bu kavramlara karşılık gelebilecek terimler, bağımlılık yapan madde türleri genel ve hukuki açıdan tarihi süreçleri göz önüne alınarak açıklanmış ve bu maddelerin kullanıma sunulabilmesi için, imallerinden alım-satımına kadarki süreçte suç kabul edilen durumlar hakkında yapılan hukuki düzenlemeler ile bu düzenlemelerle korunan hukuki menfaatler modern ve İslam hukuku açısından incelenmiştir.Yapılan araştırmalar sonucunda, çağımızın en önemli sorunlarının başında gelen bağımlılık yapan maddelerden kaynaklanan sarhoşluk etkisiyle veya bağımlı olunan maddenin temini için kişilerin suç işledikleri, suçlularla bağlantı kurdukları hatta çıkar amaçlı suç örgütleri kurdukları ortaya konmuştur. Ayrıca madde bağımlılığının bireysel, ailevi, ekonomik ve toplumsal açıdan son derece önem taşıyan zararlı etkilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, laws about materials that harm human mind and make people addicted, crimes against these laws and effects of these crimes are examined according to Islamic law doctrines.Furthermore the concepts ?drunkenness? and ?addiction?, terms equivalent to these concepts in Islamic law and considering the historical development in general and according to legal processes material types are explained. Legal regulations about the conditions that are regarded as crimes from production to trafficking of these materials and legal benefits that are protected by these regulations are discussed according to judicial systems.Researches prove that people commit offences by the effect of addictive materials or to gain those materials. These kinds of people also make connections with other people and they gather organizations to commit crimes. Besides drug addiction has crucially dangerous effects for an individual, for family, and for the society. It is also an enemy of economical progress.