Muhammed İzzet Derveze'nin ?Asru'n-Nebi ve Siretu'r-Resul? adlı eserlerinin tefsir yönü
The aspect of interpretation of ?Muhammed İzzet Derveze?s works Asru?n-Nebi ve Siretu?r-Rasul?
  1. Tez No: 249302
  2. Yazar: BELEK JAPARAKUNOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Muhammed İzzet Derveze 1305/1887 yılı Haziran ayında Nablus'ta doğdu. Derveze, Şam'da tutukluluk yıllarında Kur'an'ı, yardımcı ve arkadaş edinmiş ve kendisini onun hizmetine adamıştır. Kur'an'ı okumuş, ezberlemiş, anlamlarında derinleşmiş ve daha sağlıklı düşünme imkânı elde etmiştir. O esnada dikkatini Rasulullah'ın risalet öncesi çağ ve ortamında yürürlükte olan dinî, fikrî, sosyal ve ekonomik hayat ile onların yaşam biçimleri üzerine yoğunlaştırmıştır. Buradan hareketle kapsamlı bir Konulu Tefsir çalışmasının temellerini ve tefsirinin usullerini; Asrun Nebi ve Siretu'r-Rasul, Kur'an ve ed-Dusturu'l-Kur'anî adlı eserleriyle atmıştır.Bu bağlamda tez çalışması olarak aldığımız“Derveze'nin Asru'n-Nebi ve Siretu'r-Rasul Adlı Eserlerinin Tefsir Yönü? adlı Yüksek Lisans tezimiz, bir giriş, üç ana bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır.Çalışmamızın Birinci bölümde, Derveze'nin kimliği ve kimliğini oluşturan unsurlar üzerinde durarak tez konumuzun birinci sacayağını oluşturmaya çalıştık. Bu nedenle düşünceleri ortaya konan müfessirimizin düşüncelerinden sadır olan, eserleri ve hakkında yapılan çalışmalar ve ilim dünyasına yansıması yine bu bölümde ele alınmıştır. Kısacası burada Kur'an'ı anlamaya ve yorumlamaya çalışan yorumcunun kimliği ve kişiliği üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde, yorumcumuz ve yöntem sahibimiz Derveze'nin Kur'an'ı anlama yöntemi üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda, ”Kur'an“, ”Anlama“, ”Yöntem“ kavramları üzerinde kısaca açıklamalar yapıldıktan sonra, Derveze'nin ”Kur'an“, ”Kur'an İlimleri" ve hakkındaki görüşleri ele alınıp incelenmiştir.Üçüncü bölümde, Derveze'nin Kur'an'ı Yorumlama Yöntemi ve bu anlamda eserlerinde kullanmış olduğu konulu tefsir metoduna dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Muhammed İzzet Derveze was born in June of 1305/1887 in Nablus. İn the years of his arrest in Sham he was taked Qur?an as his accessory and friend and devote himself to his service. He read, memorized the Qur?an and deeped to means and haved possibility to think more healthly. İn those time he was consantrate to their religious, mental, social and economic life and their life style before to the period of Prophet message and ambient of validity. From this starting point he taked methods and basics of Subject İnterpretation by the Works Asrun Nebi ve Siretu?r-Rasul, Qur?an ve ed-Dusturu?l-Qur?anî.İn this context our magistrature thesis ?The aspect of interpretation of Muhammed İzzet Derveze?s works Asru?n-Nebi ve Siretu?r-Rasul?consists of an İntroduction, three Chapters and one conclusion.The first chapter of our work covers the personal characters of Derveze and the elements of his identity. For this reason we taked in this chapter Works and Works about him and rebounds to the world of science that produced from the thinkings of interpretaters. İn short, we stayed here on the identity and individuality of interpretaters that were trying to understand and interpretate the Qur?an.İn the second unit we stayed on the method of understanding of Qur?an of our interpreter and method master Derveze. İn this context, after the short explanation of concepts ?Qur?an?, ?Understanding? and ?Method? it was taked up and searched the ideas of ?Qur?an? and ?Qur?an Sciences? of Derveze.İn the third unit, it is attracted attentions to the Method of İnterpretation of Qur?an of Derveze and to the method of subject interpretation that used in his works.