İklim değişikliğinde alternatif politikaların etkinliği
The efficiency of alternative climate policies
- Tez No: 249313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. BURÇA KIZILIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünyamız birçok defa küresel iklim değişikliği ile karşılaşmıştır. Ancak son dönemde yaşanan ve yer yüzündeki her canlı için tehdit oluşturan son iklim değişikliği, 150 yılı aşkın bir süredir devam eden insan faaliyetlerinin bir sonucu olarak diğerlerinden ayrılmaktadır. Sanayileşme ile değişim gösteren insan faaliyetleri, doğanın dönüştürme potansiyelinden daha hızlı bir şekilde sera gazı emisyonlarını arttırmıştır. Son 20 yıldır, daha bilinçli ve etkin bir tutum sergilenmekte ve küresel ısınmayı engellemek için çeşitli politikalar uygulamaya konmaktadır. Çalışma sırasında uygulanan bazı iklim değişikliği politikaları incelenmiştir. Ancak teorik ve ampirik çalışmalar incelenirken, piyasa tabanlı politikalardan karbon vergisi ve emisyon ticaret sisteminin başarısı üzerinde yoğunlaşılmıştır. Avrupa ülkeleri içerisinde hem emisyon ticaret sistemi uygulanmakta hem de 1990'lı yıllardan beri karbon vergisi uygulayan ülkeler bulunmaktadır. 22 Avrupa ülkesinin 1996-2006 yıllarına ait verileri kullanılarak, Sabit Etki Modeli ile politikaların kişi başı fosil yakıt tüketimi ve sera gazı emisyonları üzerindeki etkisi tahmin edilmeye çalışılmıştır. Tahmin sonuçlarında, karbon vergisi ve emisyon ticaret sisteminin kişi başı fosil yakıt tüketimini azaltmada başarılı olduğu, ancak sera gazı emisyonlarını azaltmada sadece karbon vergisinin etkili olduğu tespit edilmiştir. İlgilenilen dönemin Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sistemi'nin ilk aşaması olması ve karbon fiyatlarının aşırı dalgalanma göstermesi, politikanın sera gazı emisyonlarını azaltmadaki başarısını etkilemiştir. Karbon vergisi, sera gazı emisyonlarını azaltıcı etki yaratmasına rağmen, vergi politikasının amacına uygun şekilde yürütülememesi sebebiyle, sonuçlar tatmin edici çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
The Earth?s system has experienced climate change in many times. However, the latest climate change, threatening for all creatures living on the earth, seperates from the others because of the human activities that has been continuing over the last 150 years. As a result of industrialization, changing human activities have increased the greenhouse gas emmissions more than the conversion potential of nature. Especially the last 20 years the more conscious and efficient attitude has been displayed and to prevent the global warming various policies have been applied. During the present thesis, some climate change policies have been studied overcoming the climate change. However, while theorical and empirical researches are analyzed, focus was shifted on success of the carbon tax and emission trading scheme. The emission trading scheme has been implemented among European countries and also there are some countries who have been using carbon tax since the 1990s. By the using the data of 22 European Countries between 1996-2006, the effect of the policies over the per capita consumption of fossil fuels and per capita greenhouse gas (GHG) emissions are estimated through Fixed Effect Model. The results of estimations show that both policies has an effect in decreasing per capita fossil fuels, but only carbon tax is succesful in decreasing per capita GHG emissions. Being in the first phase of the system and fluctuation of the carbon price affected the success of the European Union Emission Trading Scheme over the GHG emissions. Although, carbon tax policy is helpful for decreasing GHG emissions, the results are not satisfying because of the degenerated policy applications.