Neolitik Çağ'dan Erken Tunç Çağı sonuna kadar Anadolu'da savunma mimarisi
The fortification systems in Anatolia from Neolithic Age to the end of the Early Bronze Age
- Tez No: 249325
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT ERKANAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 466
Özet
Bu tezde, Anadolu'da Neolitik Çağ'dan Erken Tunç Çağı sonuna kadar savunma mimarisi konusu araştırılmıştır. Toplam 48 yerleşim yerinin etrafını çevreleyen yapay fiziksel engellerin değerlendirilmesi ile bu fiziksel engellerin hangi koşullarda savunma mimarisi olarak nitelenebileceği ortaya konulmuştur. Bu yerleşim yerlerinden savunma mimarisine sahip olduğu net olarak belirlenebilenlerin savunma stratejileri değerlendirilmiştir.Elde edilen sonuçlara göre, Neolitik Çağ'ın yaşam biçimini oluşturan köy tipi yerleşimlerin etrafındaki fiziksel bariyerlerin tümünü organize çatışmaların varlığına işaret eden bir mimari unsur olarak yorumlamak olası değildir. Bununla birlikte, ?kent? tipi yerleşimlerin ve devletin temellerinin atıldığı Kalkolitik Çağ'a gelindiğinde, yerleşimlerin etrafını çevreleyen savunma amaçlı mimari unsurların sayısında bir artış olduğu gözlemlenmektedir. Bu durum çıkar amaçlı çatışmaların artışının bir göstergesi olarak yorumlanabilir. Erken Tunç Çağı ile birlikte Anadolu'nun neredeyse tüm coğrafi bölgelerinde savunma mimarisine sahip olan yerleşimlerin saptanması, savaşın yaşamın ayrılmaz parçalarından biri olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the fortification systems in Anatolia from Neolithic Age to the end of the Early Bronze Age has been researched. Artificial physical barriers which surround 48 settlements in total are examined and with the help of this examination under which circumstances these barriers could be considered as a fortification system is explained. The fortification strategies of the settlements which clearly identified as having a fortification system are examined.According to results, it is not possible to interpret all the artificial physical barriers around the village type settlements, which is the lifestyle of Neolithic Age, as an architectural element indicating the presence of organized conflicts. However, when it comes to Chalcolithic Age in which the foundations of ?city? type settlements and ?state? were laid, it is observed that there was an increase in defensive architectural elements which surround settlements. This increase can be interpreted as a sign of rise in benefit-based conflicts. That the fortification systems are found nearly in all regions of Anatolia in Early Bronze Age shows that warfare was an integral part of the Early Bronze Age life.