Başlangıcından Eski Tunç Çağı'nın sonuna kadar Anadolu altın, gümüş ve elektrum süs eşyalarının yapım teknikleri
- Tez No: 12475
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN ERKANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışmada, incelenecek olan süs eşyalarının hammadesini oluşturan altın, gümüş ve elektrum üzerinde detaylı bir şekilde durularak, metalürjileri, üretim teknolojileri, metalurjik gelişmeleri ve altın, gümüş yataklarının Anadolu'daki dağılımı gibi konular ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, altın, gümüş ve bir alaşım olan elektrumun Anadolu'da ilk kullanılışları, hangi yatakların hangi merkezler tarafından kullanıldığı, ticari değerleri, işleme teknikleri ile olan bağlan, metalik özellikleri üzerinde durulmuştur. Altın, gümüş ve elektrum ile direkt olarak ilişkili olan maden işleme teknikleri üzerinde durulmuştur, incelenecek olan süs eşyalarının yapım tekniklerinin daha iyi anlaşılabilmesi için üzerinde durulan dönemlerde kullanılmış olan belli başlı teknikler araştırılıp burada sunulmuştur. Maden işleme teknikleri detaylı bir şekilde ortaya koyulduktan sonra, Geç Kalkolitik Çağ'dan Eski Tunç Çağı'nın sonuna kadar Anadolu'da altın, gümüş ve elektrumdan yapılmış süs eşyalarının işleme tekniklerinin incelenmesine çalışılmıştır. Sonuçta, incelenmiş olan süs eşyalarının işleme tekniklerinin başarıyla uygulanmış olduğu görülmüştür. Anadolu insanı, temeli Neolitik Çağ'da atılmış metalurjik ve teknolojik bilgileri sayesinde özellikle Eski Tunç Çağı'nın sonuna doğru belli başlı teknikleri başarıyla uygulayarak teknik düzeyleri oldukça yüksek süs eşyaları üretmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at studying the metallurgy, the production technology and the metallurgical developments of gold, silver and electrum, the raw materials of the jewellers the distribution of the sources of gold and silver in Anatolia is also within this study. Besides this the usage of some sources in some certain centers, their exchange values, their processing techniques, and their metallic properties are also dealt with. Processing techniques of metals which are directly related with gold, silver and electrum are studied. In order to comprehend the production techniques of the jewellers, some certain techniques which were applied in the related periods are also given. After giving the processing techniques of metals in detail, the processing techniques of jewellers (made of gold, silver and electrum) used in Anatolia starting from late chalcolithic Age to the end of Early Bronze Age are studied too. Finally it is found out that the processing techniques of the jewellers were applied successfully. By means of his metallurgical and technological knowledge dated from Neolithic Age to the end of Early Bronze Age, men in Anatolia produced jewellers of high technology by applying some certain techniques successfully.