Kamu yönetiminde reform: Bağımlılık bağlamında reformun antropolojisi
Public administration reform: The antropology of reform in the context of dependency
  1. Tez No: 249332
  2. Yazar: TEKİN AVANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 418
Özet
Bu çalısmada, kamu yönetiminde idari reformlarla gerçeklesen bağımlılık olgusu, kamuyönetiminin alt bölümleri olan disiplin, eğitim, yapı ve isleyis üzerinden ele alınmıs vebağımlı idari yapının kurulusuna yönelik adımların tüm bu alanlarda ve hep birlikteyürütüldüğü saptanmıs bulunmaktadır. Bu saptama merkez-tasra-yerel ve kırsal alanyönetimleri ile K?T'leri de kapsamaktadır. Tüm bu alanlar sürekli reform çabalarına konuolmuslardır.`?yi yönetim' felsefesinde ortaya çıkan ilk reform uygulamalarıyla metropol ülke kendisistemini sömürgelerinde kurmaktadır. Sömürge ülke iç dinamikleriyle birlikte bağımsızlığınıkazansa bile çoğu kez yasadığı bu etkinin kalıcılığı ile birlikte merkez ülkeyi taklide devametmistir. Osmanlı yarı-sömürgelestirme süreci ise ticaret rejiminde verilen imtiyazlar ilebaslamıs, borçlandırma, mali denetim, yabancı sermaye ve çesitli imtiyazlar ile sürmüstür. Buarada Türkiye'de yeni sömürgecilik çağında çağdas kamu yönetiminin kurulusugerçeklestirilmis, idari yapı bilinçli değisikliklerle dönüstürülmüstür. 1945 sonrasındakurulmaya baslanan kamu yönetimi alanı, kavram, kurum ve kuramsal olarak ABD eliyle insaettirilmis bir süreci yasamıstır. Bu sürecin içine daha yakından bakıldığında, alanın içerik,temel kavramlar, yayınlar, arastırma yöntem ve teknikleri ile birlikte insa ettirildiğigörülmektedir. Üstelik bu süreç bir zihniyet devrimiyle birlikte yürümekte, eski olansasökülüp atılmaktadır. Batılı akademisyenlerle baslayan insa sürecinde ilk adım eğitim vearastırma faaliyetleri olmus, daha sonraysa teknik yardımlarla sağlanan burslar yerli kadrolarıolusturmustur. Gerçekte genel olarak ülkede bir bağımlılık durumu sürerken, hem budurumdan etkilenerek insa edilen bir bağımlı yapı, içine girdiği bağımlılık temelinde yenidenbiçimlendirilmekte hem de bağımlı biçimlenmis bu yapı kalkınma vurgusuyla ülkeyi yenidenbağımlı kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the dependency arising from administrative reforms in publicadministration has been discussed on the basis of certain elements of public administration,namely; discipline, education, structure and operation. It has been found that all steps leadingto the establishment of the dependent administrative structure are taken together in all of thementioned fields. This conclusion covers central-provincial-local administrations, ruraladministrations as well as state economic enterprises. All these fields have long beensubjected to continuous reform efforts.With first reform implementations emerging from the thought of ?good administration?,the metropolitan country has established its own system in the dependent countries. Eventhough the dependent country declares its independence with its internal dynamics, in mostcases it keeps imitating the central country due to the lasting effect of the latter. As for thecase of Ottoman semi-colonization process, it has begun with the concessions in itscommercial regime and continued with debiting, financial auditing, foreign capital andvarious other concessions. Meanwhile, within the new colonial era in Turkey, modern publicadministration has been established and administrative structure has been transformed withamendments introduced consciously. Public administration field that grew up after 1945 inTurkey has gone through a process built under the influence of USA in terms of concepts,institutions and theories. If the process is examined closely, it will be observed that the fieldhas been built together with the content, basic concepts, publications as well as researchmethod and techniques. Moreover, this process goes hand in hand with a mental revolutionwhile older approaches are being disappearing. The first step of the construction processinitiated by Western academicians constituted the organization of education and researchactivities, afterwards native staff was recruited with the aid of scholarships funded bytechnical aids. In fact, when a general state of dependency prevails in a country, a dependentstructure established under the influence of such a state is being re-formed on the basis of thedependency in question; also with an emphasis on development this dependent-formedstructure renders the country once again dependent.