Küresel mali dalgalanmalar: Etkileri ve yaygınlığı
Global financial volatilities: Effects and propagation
  1. Tez No: 249333
  2. Yazar: EVRİM İMER ERTUNGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN UYGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çalışmada küresel mali dalgalanmalar incelenmekte ve yüksek frekanslı üç mali piyasa verisi kullanılarak son dönemlerdeki mali dalgalanmaların yaygınlığı araştırılmaktadır.Bu kapsamda mali dalgalanmaların genel görünümü ve küresel likidite ile ilgili anlayışlar gözden geçirildikten sonra günlük mali piyasa verileri üzerinde değişik yöntemlerle standart analizler (korelasyonlar, Granger nedensellikleri), zaman serisi (EKK, ARCH/GARCH) ve panel tahminleri (panel, panel probit), yapılmaya çalışılmıştır.Sonuçlar, mali piyasa getirilerinin gelişen ülkeler arasında birlikte hareket ettiğini göstermektedir. Çalışmadaki standart analiz, zaman serisi ve panel veri uygulamalarında ise hisse senedi getirilerinin S&P 500 getirisinden aynı yönde etkilendiği anlaşılmıştır.Panel probit tahminlerinde küresel likidite hareketlerini belirlemede önemli bir ölçüt olarak kabul edilen ABD 10 yıllık hazine tahvili getirilerindeki artışlar EMBIG getirilerindeki dalgalanma olasılığını artırmıştır. Bununla birlikte aynı uygulamalarda S&P 500 getirisindeki düşüşler gelişen ülke hisse senedi getirilerindeki dalgalanma olasılığı üzerinde etkili olmuştur.Sonuçlar, birlikte hareket eden getirilerde ülkelerin coğrafi yakınlıkları, doğal kaynaklarındaki zenginlik, benzer ekonomik özelliklere sahip olması ve kur politikasındaki değişikliklerin etkisi bakımından da bazı kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, a general view for the financial volatility periods is surveyed. Secondly, by using three different high frequency financial market data, propagation of the global volatility periods of the last decade is examined.In these circumstances, after providing the literature about the general view of the financial volatility periods and the global financial volatility within the framework of global liquidity, by using daily financial market data, some empirical analyses (correlations, Granger causality), time series (OLS, ARCH/GARCH) and panel (panel, panel probit) were made.The results in the empirical part of this study provide some proofs of the co-movement of the returns of financial market data among the emerging countries. Besides, the significant effect of the return of S&P 500 can be assessed as its role in the global propagation among the stock markets.The results of panel probit exhibit that increases in the returns of the ten-year U.S. government bonds, which are also considered as a proxy of the global liquidity, are positively related with the probability of volatility in the EMBIG returns. In addition, the same analyses indicate that the decreases in the S&P 500 returns increase the probability of volatility in emerging stock exchange returns.The closeness of geographical location, richness of natural resources and the same country specific economic fundamentals provide some proofs of the co-movements of the returns.