2008 mali krizinin Trabzon'daki üretim işletmelerinin mamul maliyetlerine etkisi üzerinde bir uygulama
An application over 2008 fiscal crisis's effect on inventoriable costs of production organizations in Trabzon
- Tez No: 253937
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SUPHİ ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Mali krizler, herhangi bir mal, hizmet, üretim faktörü ve döviz piyasasındaki fiyat veya miktarlarda, ani ve beklenmedik bir şekilde gerçekleşen şiddetli dalgalanmalar olarak tanımlanabilir. Mali krizler makro açıdan ülke ekonomisini, mikro açıdan ise firmaları etkileyerek ciddi sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.2007- 2008 mali krizi, günümüze kadar yaşanan krizlerden küresel bir kriz olma özelliği ile ayrılmaktadır. 2007 yılının ilk yarısında dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD'de başlayan ve daha sonraki süreçte dünyayı da etkisi altına alarak büyüyen 2008 mali krizi, Türkiye ekonomisini de büyük ölçüde etkilemiştir.Bu çalışmada, 2008 mali krizinin Trabzon'daki üretim işletmelerinin mamul maliyetlerine olan etkileri incelenmiştir. Çalışmadaki uygulamayla mali kriz öncesi ve sonrası üretim işletmelerinin mamul maliyetlerindeki değişimleri incelenerek elde edilecek bulgular, ileride yaşanılacak olan olası krizlerde, üretim işletmelerine bilgi sağlaması açısından yararlı olunacaktır.
Özet (Çeviri)
Fiscal crises can be defined as a severe fluctuations appearing in a sudden and unexpected way in the area of good,fiscal service, a factor of production and in the prices or quantities of foreign currency market. Fiscal crises, in macro economics way,having a manipulation on the economy of the country and also, in micro economics way,corporations, give birth to a lot of serious results.The fiscal crisis of 2007-2008 is detached from the other crises lasting till now with the aspect of global economic crisis. At the first half of the year '2007',the fiscal crisis of 2008 leading in U.S.A-which has the largest economy of the world- and spreading over the rest of the world, have inluenced the economyof Turkey, too.In this study, it is analyzed that 2008 fiscal crisis's effects on inventoriable costs of production organizations in Trabzon. Thanks to this application,any economic findings being acquired before and after fiscal crisis by being observed the variations on inventoriable costs of production organizations, will bebeneficial, in that, provide production organizations information about possible crisis appearing in following times