İç güvenlik hizmetlerinde özelleştirme ve 5188 sayılı kanun
Privatization in internal security services and law no. 5188
- Tez No: 249341
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Türkiye'de 1981 yılına kadar mutlak anlamda devlet kontrolünde olan, polis ve jandarma görevlileri tarafından sağlanan iç güvenlik 2495 sayılı ?Bazı Kurum ve Kuruluşların Korunması ve Güvenliklerinin Sağlanması Hakkında Kanun'un? yürürlüğe girmesi ile kısmen kamusal bir görev olmaktan çıkarılmış, 5188 sayılı ?Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun'un? yürürlüğe girmesi ile birlikte ise bir ?sektör? haline getirilmiştir.Bu çalışma artık özelleştirilmeye başlanmış olan iç güvenlik alanında hem özel güvenliğin olmadığı ve kamusal bir güvenlik hizmetinin sunulduğu dönemi hem de özelleştirme sonrasındaki mevcut durumu ele almaktadır. Özel güvenlik konusu Türkiye'nin gündemine 1970'li yıllarda girmeye başlamış, özellikle 1981 ve 2004 kanuni düzenlemeleri ile iç güvenlik hizmetlerinde özelleştirme geri dönülemez bir noktaya gelmiştir. Devletin meşru güç kullanma tekelinin devri anlamına gelen böyle bir özelleştirme bugün ortaya koyduğu çıktıları ve yakın gelecekte ortaya çıkartacağı sonuçları ile devletin kendini yeniden kurgulaması açısından oldukça önemli bir noktaya işaret etmektedir.Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde güvenlik kavramının doğuşu ve anlamının geçirdiği evrim ve iç güvenlik alanında dünyada yaşanan gelişmeler ele alınmış ve Türkiye'deki mevcut kolluk düzeni ele alındıktan sonra özel güvenlik olgusuna ve özellikle tarihi gelişimine değinilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümü tamamıyla Türkiye'de özel güvenlik alanını düzenleyen kanuni düzenlemelere ayrılmış, özel güvenlik faaliyetlerinin kolluk yapılanmasındaki yeri netleştirildikten sonra ilgili Kanun hükümlerinden hareketle hukuk sistemimizde özel güvenliğin yeri belirginleştirilmeye çalışılmıştır.Bu çalışma artık özelleştirilmeye başlanmış olan iç güvenlik alanında hem özel güvenliğin olmadığı ve kamusal bir güvenlik hizmetinin sunulduğu dönemi hem de özelleştirme sonrasındaki mevcut durumu ele almaktadır. Özel güvenlik konusu Türkiye'nin gündemine 1970'li yıllarda girmeye başlamış, özellikle 1981 ve 2004 kanuni düzenlemeleri ile iç güvenlik hizmetlerinde özelleştirme geri dönülemez bir noktaya gelmiştir. Devletin meşru güç kullanma tekelinin devri anlamına gelen böyle bir özelleştirme bugün ortaya koyduğu çıktıları ve yakın gelecekte ortaya çıkartacağı sonuçları ile devletin kendini yeniden kurgulaması açısından oldukça önemli bir noktaya işaret etmektedir.Çalışma iki ana bölüm olarak oluşturulmuştur. İlk bölümde güvenlik kavramının doğuşu ve anlamının geçirdiği evrim ve iç güvenlik alanında dünyada yaşanan gelişmeler ele alınmış ve Türkiye'deki mevcut kolluk düzeni ele alındıktan sonra özel güvenlik olgusuna ve özellikle tarihi gelişimine değinilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümü tamamıyla Türkiye'de özel güvenlik alanını düzenleyen kanuni düzenlemelere ayrılmış, özel güvenlik faaliyetlerinin kolluk yapılanmasındaki yeri netleştirildikten sonra ilgili Kanun hükümlerinden hareketle hukuk sistemimizde özel güvenliğin yeri belirginleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Internal security service which is one of the most fundamental functions of the state is privatizing with various methods in recent times. This study is considering the period that the internal security services were totally under control of states and especially the current situation that they are partially making over some private persons. The private security issue has started to take its place in Turkey?s agenda in 1970?s. Privatization processes of internal security services became irreversible after the constitutional regulations of 1981 and 2004.Regarding the outputs of today and the probable consequences in foreseeable future, it might be considered that privatization which means transferring the monopole legitimate use of power of the state to enterprises is a quite important issue to point on.The study consists of two main chapters. In the first chapter, the birth of the ?security? notion, its meaning?s evolution process are explained and then developments experienced around the world about internal security are analyzed, and the current armband system in Turkey is also considered and by pointing out the ?private security? notion and on its historical progress the first chapter came to a close.The second part of the study is about constitutional regulations that arrange the private security area. The function of the activities of private security in armband structure is tried to be clarified in this part and finally, departing from the related law provisions, private security?s position in our law system is tried to be concretized.