E-devlet kavramı ve uygulamaları: Sosyal Güvenlik Kurumu örneği
The concept and implementations of e-government: The example of Social Security Institution
- Tez No: 249340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÜSTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasında, dünyada günden güne daha önemli hale gelen ve kalkınmanın bir parçası olarak görülen e-devlet olgusuna ilişkin Türkiye merkezli bir tespit yapılmaya çalışılmıştır. Hem dünyada hem de Türkiye'de gelişmekte olan e-devlet, bilgi ve iletişim teknolojilerinin ilerlemesine paralel olarak kamu yönetiminde etkisini göstermektedir. Çalışmada, öncelikle e-devletle ilişkili olarak bilgi toplumu ve e-dönüşüm kavramları açıklanmış ve e-devlet olgusu tanımlanmıştır. Daha sonra e-devlet uygulamalarının hem kamu yönetiminde hem de toplumsal yaşamda neleri değiştirmeyi hedeflediği ve ne gibi sorunları içerdiği çeşitli boyutlarda detaylı bir biçimde ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türkiye'de e-devlet adına neler yapıldığına, e-devlet alanında Türkiye'nin nerede olduğuna, Avrupa'daki e-devlet ile ilgili çalışmalara ve Türkiye'nin katkılarına yer verilmiştir. Son bölümde, ilk olarak, Türkiye'de e-devlet çalışmaları bakımından somut bir örnek uygulama seçilmiş, pratikte ne gibi sonuçların var olduğu araştırılmıştır. İkinci olarak, e-devlet uygulamalarının kamu yönetimi ve yönetim bilimi açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu doğrultuda kuramsal çerçevede öngörülenler ile uygulamada karşılaşılanlar arasında ne gibi benzerlikler ve farklılıklar olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Son olarak, elde edilen bulgular yorumlanmış ve belirlenen sorunlara bazı çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study of thesis, a Turkey centered determination of e-government phenomenon, which is becoming more and more important day by day in the world and is seen as a part of progress, is tried to be made. E-government, which is developing both in the world and in Turkey, shows its effects in public administration in parallel to the improvement of information and communication technologies. In the study, firstly, information society and e-transformation concepts are explained in relation to e-government, and then e-government concept is defined. After that, changes which the e-government applications plan to obtain both in public administration and in social life and problems it contains are undertaken in various dimensions in a detailed manner. In the second part of the study, what is made for e-government in Turkey, the position of Turkey in government field, studies of e-government in Europe and the contributions of Turkey are mentioned. In the last part, firstly, an example is selected from e-government applications in Turkey and the results in practice are explored. Secondly, an appraisal of e-government applications is made in terms of public administration and administrative sciences. In this direction, the similarities and differences between theoretical frame and implementations are tried to be confirmed. Finally, the findings are interpreted and some solution suggestions for the determined problems are discussed.