Gazali ve İbn Rüşd'ün tehafütlerinde Allah'ın sıfatları meselesi
The Atteibutes of God in Gazalis and Ibn-i Rüşd's tahafüts
- Tez No: 100156
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Gadirova, Rena, GazzâH ve İbn Rüşd'ün Tehâfiitlerinde Allah'ın Sıfatlan Meselesi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof.Dr.Recep Kılıç, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2001, V+103s. Gazali ve İbn Rüşd'ün Tehâfütlerinde Allah'ın sıfatlan, ismini taşıyan bu çalışmada konuyu, giriş ve iki bölüm altında incelemeyi uygun bulduk. Geniş tuttuğumuz giriş bölümünde, Gazâlî ve İbn Rüşd'ün Felsefi Düşüncedeki Yeri başlığı altında, alt başlık olarak kısaca Gazâlî ve İbn Rüşd'ün hayatı ve eserlerinden, Tehâfüt'ül Felâsife Geleneğinden, Gazâlî ve İbn Rüşd'ün Felsefeye Bakış Tarzlan'ndan ve son olarak Din Felsefesinin Problemi Olarak Allah'ın sıfatlan'ndan bahsettik. Birinci bölümde, Gazâlî ve İbn Rüşd'ün Tehâfütlerinde Allah' m Sıfatlan' nın hükümlerini inceledik. Burada da, sıfat zat ilişkisi, sıfatlann ispatı ve nefyi, sıfatlann kıdemi konulan üzerinde durmayı uygun bulduk. İkinci bölümde, Tehâfütlerde bahsedilen ve özellikle üzerinde tartışılan İrade, İlim, Yaratma ve Kudret sıfatlannı tartıştık. Sonuç bölümünde probleme kısaca değinmeyi uygun gördük. Bibliyografya bölümünde müracaat ettiğimiz kaynaklara değindik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Gadirova, Rena, The Attributes of God In Ghazzali's and Ibn-i Rushd's Tahafut's, M.A. Thesis, Advisor: Prof. Dr. Recep Kılıç, The Ankara University, The Institution of Social Sciences, 2001, V+103. In this working, which is named“The Attributes of God In Ghazzali's and Ibn-i Rushd's Tahafut's”, we aimed to examine the subject matter under the Introduction and two chapters. In the Introduction held on a beard scale, under the title of "Ghazzali and Ibn Rushd's position at the philosophical reflection (thinking/consideration), tradition of Thafut al Falasife, lifes and works of Ghazzali and Ibn Rushd and their visual angle to philosophy and finally the attributes to God as a problem of philosophy of Religion were mentioned/discussed. In affirming that God is omnipotent, omniscience or necessary being, we are careful to explain exactly what they mean to say these about God. In the first part, hence, assertions/judgements of God's attributes in the Ghazzali's and Ibn Rushd's Tahafut's were analyzed. Furthermore, the problems of connection between attribute and person, a demonstration and negation of the attributes to God, and the eternal existence of the attributes were considered. In the second part, the attributes, such as Will, Omniscience, Creation, Omnipotent, mentioned and considerated in the Tahafuts, were discussed. In the final part, it was touched briefly on the subject. The thesis ends with a substantial bibliography of work done, relating to the problems represented in the thesis. And here we touched resources which are available.