Kadına yönelik şiddet: Sosyo-psikolojik arka plan, manevi boyut, hukuki yaptırımlar
Violance towards women: Socio-psyhcological background, moral dimension and legal sanctions
- Tez No: 249355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Tüm dünyada ve ülkemizde kadına yönelik şiddet artık saklanmamakta ve bunun önlenmesi için ülkeler kendi içinde sivil toplum kuruluşları, adli makamlar ve emniyet birimleri, devletin ilgili kurumları ve vatandaşlar el birliği ile çalışmaktadır.Bu çalışmada öncelikle şiddetin nedenleri, çeşitleri teorik olarak irdelenmiştir. Sonrasında manevi kaynaklarda ( İslamiyet'e göre) K.Kerim ve Sünnet'te şiddete bakış açısı araştırılmıştır. Üçüncü olarak da kadına yönelik şiddetin dünyada ilk ele alınışı ve daha sonrada Türk hukuk sistemindeki yeri incelenmiştir.Son olarak da şiddete uğrayan kadınlarla görüşülmüştür. Niteliksel bir yöntem olan derinlemesine mülakat tercih edilmiştir. Bazıları şiddete uğramışlar veya hala uğramaya devam ediyorlardı. Çoğu ise şiddet sebebiyle evlerini terk etmiş ve Kadın Sığınma Evlerinde kalıyorlardı. Onların anlattıkları ve sorulan sorulara verilen cevaplardan içerik analizi yapılmıştır.Araştırmanın amacı şiddet gören kadınların durumlarını tespit etmek ve en önemlisi yardım yolları bulmaktır. Esas olan şiddetin önlenmesi için toplum olarak üzerimize düşen vazifeleri ortaya koymak ve mümkünse şiddeti baştan engellemektir
Özet (Çeviri)
Violence towards women is an obvious issue in the World and in our country. NGO?s, judicial authorities and police forces and citizens have started to work together in their countries in order to prevent this violence.In this study, first of all, the reasons and types of violence towards women are analyzed theoretically. Secondly, how violence is perceived in moral sources (according to Islam) namely in the Qur?an and the Sunna is researched. Thirdly, historical background of violence to women in the world and the place of Turkish Legal System are deeply examined.In the main part of this study, the deep interview with women who have been subject to violence is preferred as a qualitative method. Most of these women have had to left their homes and living in women?s shelters. Content analysis is done from their answers to the interview questions and the things they told about their livesThe main purpose of the research is to determine the situation of the women who are subject to violence and the more importantly to find the way for help. To define and determine the duties as a society to prevent violence and if it is possible to find a way to eliminate the violence at all should be the first aim for all studies.