İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin dil bilgisi kazanımlarına erişi düzeyi
7th grade students' level of access to grammatical acquisition
- Tez No: 249372
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin dil bilgisi kazanımlarına erişi düzeyi incelenmiştir. 2005 yılında yayımlanan İlköğretim Türkçe Dersi Öğretim Programı Türkçe öğretimini yeniden ele almıştır. Yenilenen programda aktif öğrenme benimsenmiştir. İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin dil bilgisi kazanımlarına erişi düzeyinin çeşitli değişkenler karşısındaki durumu araştırmanın temel amacıdır.Bolu ilinde bulunan Gazipaşa İlköğretim Okulu, 100, Yıl İlköğretim Okulu, Milli Egemenlik İlköğretim Okulu, 50. Yıl İlköğretim Okulu ve Koç İlköğretim Okulundan yansız seçilen 250 öğrenci, araştırmada örneklem olarak kullanılmıştır. Dil bilgisi kazanımlarını ölçmek için öğrencilere ilköğretim 7. sınıf dil bilgisi kazanımlarına dayalı 63 soruluk bir test uygulanmıştır. Öğrencilerin sosyal hayatı ve akademik başarıları gibi bilgileri toplamak için 13 maddelik bir anket (Kişisel Bilgi Formu) geliştirilmiştir. Toplanan verilerin analizinde SPSS 11.5 (Statistic Package For Social Science) programı kullanılmıştır.Araştırma sonucunda ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin dil bilgisi kazanımlarına erişi düzeylerinde çeşitli değişkenlerin etkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde problem durumu, problem cümlesi, alt problemler, araştırmanın hipotezi, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, sınırlılıklar ve tanımlar yer almaktadır. İkinci bölümde kuramsal temeller ve ilgili literatür yer almaktadır. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, araştırma modeli, araştırmanın evren ve örneklemi, veri toplama teknikleri bulunmaktadır. Dördüncü bölümde araştırma boyunca elde edilen bulgular ve yorumlar bulunmaktadır. Beşinci bölümde ise bulgular ve yorumlara göre oluşan sonuçlar ve bu sonuçtaki eksikliklerin giderilmesine yönelik öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, standard of accessing to grammatical acquisition of students, in grade 7 in primary schools, will be studied. Turkish Curriculum, published in 2005, was reconsidered. With the new program, active learning was adapted. The main objective of this research is to reveal the current standards of accessing to grammatical acquisition of students, in grade 7 in primary schools, in view of several variables. Total of 250 students, selected objectively, of 5 primary schools Gazipaşa Primary School, 100.Yıl Primary School, Milli Egemenlik Primary School, 50.Yıl Primary School and Koç Primary School- were studied as samples. To evaluate their grammatical acquisitions, a 63-item test, on the basis of their grammatical acquisitions, was applied to students. To gather information, such as students? social life and their academic achievements, a 13-item questionnaire (Personal Information Form) was developed. To analyze the collected data, SPSS 11.5 (Statistic Package for Social Science) Program was used. As a result of the study, it was observed that several variables are effective in standards of accessing to students? grammatical acquisition.The study consists of five chapters. The first chapter is composed of the circumstance of the problem, sub-problems, the hypothesis, the objective, and the importance of the study; restraints and definitions. In the second chapter, there are theoretical basic principals and related literature. The third chapter is composed of method of the study, study model, sample of the study and data gathering methods. Findings, gathered through the study, and comments state in the fourth chapter. Finally, the fifth chapter is consisted of conclusions, emerging from findings and comments, and solution-oriented suggestions to overcome deficits, coming out according to the conclusions.