Turizm sektöründe motivasyonun personel performansına etkisi: Bodrum otellerinde uygulama
The efficiency of motivation to employee performance in tourism industry: An application in Bodrum hotels
- Tez No: 249394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ERYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmasında, personeli neyin motive ettiği ve personel motivasyonu ile performans arasındaki ilişki araştırılmıştır.Çalışmada, turizm, motivasyon ve performans konuları ile ilgili literatür taranarak aralarındaki ilişkiler ortaya konmuştur. Araştırma, Bodrum Bölgesi'ndeki 5 yıldızlı otellerde istihdam edilen 555 personele anket uygulaması yapılmıştır. Personelin yaş, gelir, eğitim düzeyi, medeni durumu, cinsiyet, kadro durumu, sektördeki çalışma yılı, firmadaki çalışma yılı ve görev gibi özellikleri ile onları motive eden ve performanslarını artıran sebepler araştırılmıştır. Araştırma verileri Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), farklılık arz eden hipotezler için hangi değişkenden kaynaklandığını bulmak amacıyla bağımsız örneklem t testi ve tukey testleri kullanılarak analiz yapılmıştır. Elde edilen neticeler doğrultusunda kişisel yorumlara yer verilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Turizm, Personel Motivasyonu, Performans
Özet (Çeviri)
İn this study was researched what motivates employees? Also in the study researched employee motivation, the relation between motivation and employee performance.For the study research, at first, the information was scaned from related sources about tourism, motivation and performance. After than there was a survey on 555 employees whoose were Bodrum?s 5 star hotel?s employees. Especially in this study invesitgated the relations performance increase factors and demeographic factors whichs are age, income, education, marital status, gender, work status, years of sectorel experiences, work year in same company and title. However in this study researched employee motivators and reasons of increase employees performance. Survey method was used for collectes datas. There was used one way anova analysis for the differences between the hypothesis were found. And tukey tests and independent- samples t tests were used to confirm differences between hypothesis whichs are about variables. Finally there was comment about the data collects.Tourism, Employee Motivation, Performance