Yabancı sermaye yatırımlarının sigortacılık endüstrisi açısından yeri ve önemi
The importance and place of foreign dircet investment in insurance industry
- Tez No: 249436
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, İşletme, Economics, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Gelişmekte olan ülkeler arasında son yıllarda liberalleşen ekonomi ile birlikte yabancı sermaye yatırımları alanında büyük bir rekabet görülmektedir. Özellikle sermaye çekebilmek için ülkeler yatırımcılara büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Fakat ülkeler arasında devamlılığı arzulanan sermaye çeşidi genellikle doğrudan ve kalıcı olan sermaye yatırımları olmaktadır ve bu doğrudan yabancı sermaye yatırımlarıdır. Bu çerçevede yabancı sermaye yatırımcıları gidecekleri evsahibi ülkeyi seçerken öncelikle kendi çıkarlarına göre hareket edip daha sonra dolaylı olarak ülke çıkarlarına hizmet etmektedir. Bu yüzden yabancı sermaye yatırımları genellikle yeni açılan bakir sektörlere ve daha az yatırım gerektiren hizmet sektörüne yani ülkemizde olduğu gibi finans sektörüne kaymaktadır.Ülkemizde sigorta sektörü yukarıda bahsi geçen durum için çok iyi bir örnektir. Kendine özel bir yasası ve henüz bakir durumda olan pazarı ile birlikte az sayıdaki ufak çaplı sigorta şirketleri ile yabancı sermaye yatırımları için ideal bir yatırım ortamı yaratmakta ve endüstri diğer endüstrilere oranla çok daha fazla yabancı sermaye yatırımı çekmektedir.Bu çalışma çerçevesinde yabancı sermaye yatırımları ve sigorta endüstrisinin karakteristik özellikleri incelendikten sonra Türkiye ve Dünyadaki yatırım eğilimleri ve sigorta endüstrisinin durumuna kısaca göz atılmıştır. Daha sonra yabancı sermayeli şirketlerin Türkiye'deki sigorta sektöründeki yeri ve önemini kavrayabilmek için Dünya sigorta endüstrisi verileri ve Türkiye'deki Yabancı Sermayeye ve endüstriye ilişkin ilişkin sigorta verileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the help of liberalizing economy, developing countries started a big competition for catching foreign investment. Countries announced lots of facilities and incentives for attracting foreign direct investment. Investment which is desired by the countries is direct and permanent ones are called foreign direct investment not portfolio investment. In this context foreign direct investors generally highlights their own benefit instead of home countries benefits after that investors may intercept the home countries? benefits. Because of this, foreign direct investment generally flows to the markets with untouched sectors or to the service sector which needs less capital then the others espicially to the finance sector.The insurance industry in Turkey is a good example for the subject which is expressed above. With a special law, its untouched market, and little number small companies insurance industry in Turkey is a good investment industry and it attracts much more foreign direct investment than other sectors.This study states the characteristic features of the insurance industry and foreign investment. After that it highlights the investment trends and position of the Insurance Industry. At last for comprehending the importance of foreign investors in Turkey?s Insurance Industry, we analyzed the World?s insurance Data and Insurance Data in Turkey for foreign investment.