Sığırlarda tırnak bozuklukları ve bunların neden olduğu taban ulkuslarının sağaltımında antibiyotik ve enzim uygulamaları
  1. Tez No: 24944
  2. Yazar: VEDAT BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN SAMSAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda materyali; 1990 - 1991 yılları arasında A.ü. Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Polikliniği' ne getirilen hasta hayvanlar; bölgemizdeki küçük hayvancılık işletmeleri ile Devlet Kurumlarındaki değişik ırk, cins ve yaştaki tırnak deformasyonlu ve taban ulkuslu 42 hayvan (sığır) oluşturdu. Taban ülküsünün yayvan-geniş tırnaklarda daha çok görül düğü gözlendi. Ulkus, spesifik Rusterholz ülseri ve taban ülküsü olarak sınıflandırıldı. Çalışmamızda olgumuzu oluşturan 42 hayvandan 7 adedi tırnak deformasyonlu 35 adedi tırnak deformasyonlu ve taban ulkusluydu. Çalışmada taban ülküsünün sağaltımı amacıyla, liyofi- lize Alfa Chymotrypsin 5 mg ve Combiotic - S 1,5 g. kombinas yonu kullandı. Enzim, taban ulkuslarına sulandırılarak lokal enjek siyon veya sulandırılmadan liyofilize halde tampon şeklinde kullanıldı. Uygulamalar 4 gün ara ile 3 kez tekrarlandı.Sağaltımına düzenli olarak devam edilen ve pansumanın korunmasına özen gösterilen tüm olgularımızda olumlu sonuç alınmıştır. Klasik sağaltım yöntemlerinin aksine Alfa Chymotrypsin enzimi kullanılan bu yöntemle nekroze olmuş yıkımlarıma ürünlerinin uzaklaştırılması ve reperasyonun hızlandırılmasıyla kısa sürede olumlu sonuç alınmıştır. Boynuz katın yenilenmesi için de Huil de cade kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
86 SUMMARY 42 animals (cattle) with different, breed, age, sex, weight which had variable hoof (claw) deformation and solear ulcerations referred to the Faculty of Vet. Medicine between 1990-91 and some lacated in government farms and dairies was calculated. Solear ulcers was most frequently observed in wide, hoof classified as Rusterholz syndrome and solear ulcers. 7 out of 42 had hoof deformation rest had deformation and solear ulcer. Lyophilised alfa-chymotrypsine (5 mg) and Combiotic-S (1,5 g) combination was applied. Enzyme was (diluted or Lyophilised) either injected or padded 4 day periodically 3 times. All were recovered with regular applications and dressing, alfa-chymotrypsine had effects on destructive products in necro sed areas and reperation process, beyond classical methods. Huil de cade was used in order to regenerate the horn layers.