Van Muradiye ilçesinde ruminantlarda görülen ekstremite ve ayak hastalıklarının insidansı
Incidence of limb and foot diseases seen in ruminants in Van Muradiye district
  1. Tez No: 638018
  2. Yazar: DENİZ TUTUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GENÇCELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada; Van ili Muradiye ilçesindeki sığır, koyun ve keçilerde ekstremite ve ayak hastalıklarının insidansının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada farklı ırk, cinsiyet ve yaştaki 2000 baş sığır, 4500 baş koyun ve 500 baş keçi olmak üzere toplam 7000 baş hayvan ekstremite ve ayak hastalıkları ile tırnak deformasyonları yönünden incelendi. Taranan 7000 baş hayvanın 688'inde ekstremite ve ayak hastalıkları ile tırnak deformasyonu belirlendi. Bu hastalıkların 629 tanesi ayak hastalığı ve tırnak deformasyonu, 59 tanesi ekstremite hastalığı olarak tespit edildi. Ayak hastalıkları ve tırnak deformasyonu oranı sırasıyla sığırlarda %8,1 (162 olgu), koyunlarda %9,71 (437 olgu), keçilerde %6 (30 olgu) olarak görüldü. Ekstremite hastalıkları oranı sığırlarda %1,7 (34 olgu), koyunlarda %0,48 (22 olgu) ve keçilerde ise %0,6 (3 olgu) olarak gözlemlendi. Ayak hastalıkları ve tırnak deformasyonlarının daha çok arka ayaklarda şekillendiği görüldü. Ayak hastalıkları ve tırnak deformasyonlarının sığırlarda %44,44'ünün ön, %55,56'sının arka, koyunlarda %38,44'ünün ön, %61,56'sının arka, keçilerde ise %40'ının ön, %60'ının arka ayaklarda şekillendiği tespit edildi. Hayvanlarda en fazla tırnak deformiteleri görülürken bunu sırasıyla ayak ve ekstremite hastalıklarının takip ettiği saptandı. Sonuç olarak; Van ili Muradiye ilçesindeki sığır, koyun ve keçilerde ayak hastalıkları ve tırnak deformitelerinin insidansı %8,98, ekstremite hastalıklarının insidansı %0,84 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to investigate the incidence of extremity and foot diseases in cattle, sheep and goats in Muradiye district of Van province. In the study, a total of 7000 animals, including 2000 head cattle, 4500 head sheep and 500 head goats of different races, genders and ages, were examined for limb and foot diseases and nail deformations. In 688 of the 7000 head animals scanned, limb and foot diseases and nail deformation were determined. 629 of these diseases were identified as foot disease and nail deformation and 59 as limb disease. Foot diseases and nail deformation rate were 8,1% (162 cases) in cattle, 9,71% (437 cases) in sheep and 6% (30 cases) in goats, respectively. Limb disease rate was observed as 1,7% (34 cases) in cattle, 0,48% (22 cases) in sheep and 0,6% (3 cases) in goats. It was observed that foot diseases and nail deformations 44,44% of the cattle are front, 55,56% of the back, 38,44% of the front of sheep, 61,56% of the back, 40% of the front of goats, 60% of them. It was determined that the flour was formed in the hind legs. While most nail deformities were observed in animals, it was found that foot and limb diseases were followed, respectively. As a result; the incidence of foot diseases and nail deformities in cattle, sheep and goats in Muradiye district of Van province was determined as 8.98% and the incidence of extremity diseases as 0,84%.