Sağlıklı, ölü veya anomalili doğan bebeklerin kordon serumlarında ve annelerinin serumlarında hepatit B yüzey antijeninin (HBsAg) ELISA yöntemi ile karşılıklı olarak araştırılması ve HBsAg'nin perinatal geçişi
- Tez No: 24945
- Danışmanlar: PROF. DR. A. TEVFİK CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışma, Kasım 1990 ile Şubat 1992 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmamızda, sağlıklı bebek doğumu yapan 340 anne ve kordon serumu ile özgeçmişinde düşük, ölüdoğum yapma gibi obstetrikle ilgili patolojileri bulunan 46 anne ve kordon serumu ve son doğumunda düşük, prematurite, ölüdoğum ve değişik doğumsal anomalili bebek doğuran 73 anne ve bunlar dan doğan bebeklerin kordon serumlarında Hepatit B yüzey antijeni (HBsAg) ELİSA yöntemi ile araştırılmıştır. Bu olgulara ait serumlar Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı ile Ankara Zübeyde Hanım Doğumevinden sağlanmıştır. İncelenen 459 anne ve bebek kordon serumlanndaki HBsAg (+)'lik oram ise, anne HBsAg (+) 52 (% 11.33) ve bebek kordonu HBsAg (+) 20 (% 4.36) şeklinde bulunmuştur. HBsAg (+) annelerden bebeğe HBsAg'i geçişi % 38.76 olarak tespit edilmiştir. Sağlıklı doğum yapan grupta 340 anne ve kordon serumu incelenmiş, anne HBsAg (+) 33 (% 9.70) ve kordon HBsAg (+) 10 (% 2.94) ve anneden bebek kordonuna HBsAg geçiş oram % 30.3 olarak bulunmuş, özgeçmişinde düşük, ölüdoğum yapma gibi obstetrikle ilgili patolojileri olan grupta 46 anne ve bebek kordon serumu incelenmiş, HBsAg'i (+) anne 6 (% 13.04) olarak bulunmuş, bu grupta incelenen bebek kordon serumlarında HBsAg'i bulunamamıştır. Son doğumunda düşük, prematurite, ölüdoğum ve değişik doğumsal anomalili bebek doğuran grupta ise 73 anne ve bebek kordon kam incelenmiş, anne HBsAg (+) 13 (% 17.81) ve bebek kordonu HBsAg (+) 10 (% 13.7) olarak bulunmuş, anneden bebeğe HBsAg geçişi ise % 76.92 olarak tespit eciilmiştir. Gruplar arasında anneden bebeğe HBsAg'i geçiş oram karşılaştırıldığında, son doğumunda düşük, prematüre, ölü veya anomalili bebek doğuran grupta geçiş oranının, diğer iki gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu gözlenmiştir. Bulgulanmıza göre, gebelerin prenatal dönemde HBsAg'i yönünden test edilmesi, doğumdan hemen sonra Hepatit B immunglobulin ve Hepatit B aşısı uygulamasının yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
44 İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) This study has been made between November 1990 and February 1992. In our study, 340 mother and cord bloods who give normal healty birth and 73 mother and cord bloods who had last birth of death or anomaly birth and 46 mother and cord bloods who had still birth, intra uterine death and abortion of their history, totally 459 mother and cord bloods was tested by ELISA method for HBsAg. The sera of mothers and umblical cords are taken from Department of Obstetrics and Gyneacology, Faculty of Medicine, University of Ankara and Zübeyde Hanım maternity hospital of Ankara. The HBsAg (+) positivity rates of 459 mothers and cord bloods are 52 (11.33 %) and 20 (4.36 %). The transmission rate of HBsAg, from HBsAg (+) mothers to newborns was found 38.76 %. In the group of the normal healty births, 340 mothers and cord bloods was investigated and HBsAg (+) mothers 33 (9.7 %) and HBsAg (+) cords 10 (2.94 %) are found and transmissi on rate of HBsAg from mother to newborn was estimated to be 30.3 % in this group. The group who has obstetrical problems at their history, 46 mothers and cord bloods was investigated and HBsAg (+) mothers 6 (13.04 %) was found and HBsAg wasn't found at cord blood of this group. The group who has last birth of death or anomaly birth, 73 mother and cord bloods was investigated and of mothers 13 (17.81 %) HBsAg (+) and cord bloods 10 (13.7 %) HBsAg (+) and transmission rate of HBsAg from mother to newborn was estimated to be 76.92 %. The transmission rate of HBsAg from mother to newborn was compared and transmissi on rate of HBsAg in the group who has death birth or anomaly birth at last birth was determined to be statistically higher in significant rates than other groups. According to our findings, we thought it to be essential to test pregnant women HBsAg positivity in prenatal period and just after birth Hepatitis B immunglobulin (HBIG) and Hepatitis B vaccine injection will be beneficial.