Ceza Muhakemesi Hukukunda arama
The search in the Law of Criminal Court
- Tez No: 249509
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamızın konusunu ?Ceza Muhakemesi Hukukunda Arama? oluşturmaktadır. Arama koruma tedbiri kişilerin özel hayatı, aile hayatı, konut dokunulmazlığı gibi belirli temel hak ve özgürlüklerine belli oranda müdahaleyi zorunlu kıldığından insan haklarıyla da yakından ilgili bulunmaktadır. Bununla beraber arama tedbirinin, yakalama ve elkoyma tedbirlerine vasıta oluşu konunun önemini bir kat daha attırmaktadır. Zira arama koruma tedbirinin başarısı kendisi kadar önem arz eden yakalama ve elkoyma tedbirlerinin başarısını da doğrudan etkileyecektir.Ayrıca yakalama koruma tedbirinin ileride tutuklama tedbirine dönüşebilme ihtimalinin bulunması, arama koruma tedbirini adeta inşa edilmekte olan bir binanın temeline yerleştirmektedir. Nitekim öngörülmüş bulunan kural ve ilkelere uygun yapılmış olan bir arama ceza muhakemesinin ilerleyen evrelerinin sıhhat ve başarısının da bir anlamda güvencesi olacağı gibi; gereken koşulları sağlamayan bir arama da daha en baştan yargılamayı başarısızlığa ve hukuka aykırı olmaya mahkum edecektir. Dolayısıyla arama koruma tedbirinin uygulanması bakımından her zaman göz önünde bulundurulması gereken ilkeler ve uyulması hayati önem taşıyan şartlar çok iyi bilinmelidir.Bu kapsamda çalışmamızda Anayasa, Ceza Muhakemesi Kanunu, ilgili diğer kanunlar ve Arama Yönetmeliği'nde bulunan arama tedbiriyle ilgili düzenlemeler, istisnalar yeri geldiğinde uluslar arası sözleşme hükümleri ve mahkeme kararları da dikkate alınmak suretiyle değerlendirilmiştir. Bunun yanında tartışma konuları ortaya konulmaya çalışılmış, bu konulardaki düşüncelerimiz ile ilgili düzenlemelerin ne şekilde anlaşılması gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this study is composed of ?The Search in the Law of Criminal Court?.Since the precautions of search and protection entail intervention in some basic rights and freedoms such as individuals? private life, domestic life, domicilary inviolability to some extent, they are closely related to human rights. In addition to this, search precautions? being the means of arrest and detention precautions increases the significance of the subject because, the achievement of search and protection precautions will directly affect the success of arrest and detention precautions, which is as important as the achievement of search and protection precautions.Moreover, it is possible that arrest and protection preacautions may turn into apprehension precautions in the course of time and this is like setting the precautions of search and protection in the foundation of a building which has been being built. A search that has been appropriately done considering the rules and principles stated before, is going to be the assurance of correctness and success of the progressive phases of the criminal court in one sense whereas, a search that does not meet the necessary requirements, is going to condemn the trial to failure and disagreement with law. Therefore, the principles that should always be considered and the conditions which have a vital importance and we should live in, should be known very well in order to apply the search and protection precautions.Considering these, The Organic Law, The Law of Criminal Court, other related laws and the arragements related to search precautions and stated in the Regulations of Searching, exceptions, some rules of international contracts and the decisions of the courts are taken into consideration and evaluated. Furthermore, various topics for the discussions are put forward and it is indicated that how we should perceive the arrangements of thoughts about this subject.