Ceza Muhakemesi Hukukunda arama
Search in the Criminal Procedure Law
  1. Tez No: 457540
  2. Yazar: ADEM İRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN YENİSEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Özellikle, özel hayatın gizliliği ve konut dokunulmazlığı gibi birçok müdahale niteliği taĢıyan arama tedbiri baĢta Anayasa ve CMK olmak üzere birçok kanunda yer almıĢtır. Ayrıca bu konuda Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği çıkartılarak uygulamada kolaylık sağlanması amaçlanmıĢtır. Konunun özelliği ve önemi gereği geliĢen toplum Ģartları çerçevesinde zaman zaman değiĢikliklere ve yeniliklere uğrayan arama koruma tedbiri en son 02.12.2014 tarihli ve 6572 sayılı Kanun ile önemli değiĢikliğe uğramıĢtır. Tezin konusu arama tedbiri 02.12.2014 tarihinde yapılan değiĢiklikle son halini almıĢtır. Arama koruma tedbirinin kiĢilerin özel hayatı, aile hayatı, konut dokunulmazlığı gibi birçok hak ve hürriyete müdahale ettiğinden insan haklarıyla yakından ilgili olması nedeniyle tez çalıĢmamızın konusunu oluĢturmuĢtur. Tez çalıĢmamızla, kanunlarda yapılan son değiĢiklikler de dikkate alınarak, arama tedbirinin ilke ve Ģartları tüm yönleriyle ortaya konmaya çalıĢılmıĢtır. Bu çerçevede yüksek lisans tezi üç bölümden oluĢmaktadır. Tezin birinci bölümünde, arama kavramı, hukuki niteliği, aramaya hakim olan ilkeler incelenmiĢtir. Ġkinci bölümde, aramanın amacı, Ģartları, kiĢi, yer ve zaman bakımından özellikleri incelenmiĢ olup, üçüncü bölümde ise, aramanın icrası, sona ermesi, hukuka aykırı arama ve kanun yolları ele alınmıĢtır.
Özet (Çeviri)
The search measure which constitutes an interference with number of rights such as the right to respect for private life and for home has been envisaged in the Turkish laws, particularly in the Constitution and the Code of Criminal Procedure. Furthermore, the Regulation on Judicial and Preventive Searches was adopted in order to ensure ease of implementation in this respect. The legislation concerning the search end protection measure addressed in our study has, from time to time, been subject to changes and amendments within the framework of the conditions of the developing society in view of the nature and importance of the issue. The relevant legislation has taken its final form with the latest amendment introduced by the Law no. 6572 of 2 December 2014 The search and protection measure at issue has become the subject of our study as is closely related to human rights since it constitutes an interference with a large number of rights and freedoms such as the right to respect for private and family life and for home. Our thesis study is intended to set forth the principles and conditions of the search measure in all its aspects in the light of the latest amendments introduced to the laws. In this connection, the master's thesis consists of three parts. In the first part, the concept of search, its legal nature and the relevant principles have been examined. The second part deals with the purpose and conditions of the search and its procedures in terms of persons, places, and times. The third part addresses the execution and termination of the search, the unlawful search, and the legal remedies available in this respect. Key