Ceza Muhakemesi Hukukunda arama
  1. Tez No: 418072
  2. Yazar: PINAR DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELVAN KEÇELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Tezimizin konusu Ceza Muhakemesi Hukukunda Arama'dır. Önleme araması olarak aramaya kısaca değinmekle birlikte, koruma tedbiri olarak arama konusunu ayrıntılandırmış bulunmaktayız.Bu çalışmanın amacı arama koruma tedbirinin, insan onurunun dokunulmazlığı, özel hayatın gizliliği, vücut dokunulmazlığı, konut dokunulmazlığı hakları başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklere ve insan haklarına doğrudan müdahale eden bir koruma tedbiri olduğundan, bu tedbiri ayrıntılı bir şekilde ele almak, hukuka aykırı aramayı incelemek, özelikle askeri mahallerde arama konusunu ayrıntılandırarak, insan hakları temelinde güncel olay ve yargı paketleri dahil son değişikliklerle mevzuatı incelemek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları da dahil olmak üzere yargı kararlarına değinmek, teori ve pratik karşılaştırılarak, doktrindeki görüşleri ve pratikteki uygulamaları tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is Warrant in Code of Criminal Procedure. By briefly touching on the warrant as prevention warrant, we detailed the issue of warrant as protection measure.This study aims to disscuss the warrant protection measure in detail since it is a protection measure in detail since it is a protection measure which interferes in the fundamental rights and freedoms and human rights directly, particularly the inviolability of honor, of private life, of physical integrity, of domicile; also, examine the warrant that against the law, especially, by detailing the the issue of warrant in military zones, investigate the regulations with contemporary changes including latest events and judicial packages based on human rights; mention the judicial decisions including the The European Court of Human Rights and, again, disscuss the thoughts and practical operations in doctrines by comparing the teory and practice.