Ceza Muhakemesi Hukukunda arama ve elkoyma
Search and seizure in Criminal Procedure Law
  1. Tez No: 313098
  2. Yazar: HÜSEYİN SERKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Ceza muhakemesi faaliyetinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için somut durum ve koşullara göre bir takım tedbirlere başvurulması gerekebilmektedir. Bu tedbirler, koruma tedbirleri olarak adlandırılmaktadır. Kamu düzeni korumak ve suçla etkili bir şekilde mücadele edebilmek için koruma tedbirlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacın giderilmesi açısından, arama ve elkoyma tedbirleri koruma tedbirleri içerisinde önemli bir yer teşkil etmektedir. Arama tedbiri sayesinde suç delillerinin elde edilmesi, şüpheli ve sanıkların yakalanması kolaylaşmaktadır. Elkoyma tedbiri sayesinde ise, suç delillerinin ve suça konu malvarlığı değerlerinin güvence altına alınması mümkün olmaktadır. Bu nedenle, arama ve elkoyma ceza muhakemesinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için adli makamlar ve kolluk görevlileri tarafından sıklıkla başvurulan tedbirlerdir. Ancak, diğer koruma tedbirlerinde olduğu gibi arama ve elkoyma tedbirlerinin bireylerin temel hak ve özgürlüklerini sınırlandırdıkları unutulmamalıdır. Kanun koyucu, bu durumu dikkate alarak mevzuatımızda arama ve elkoymayı ayrıntılı bir şekilde düzenlemiştir. Bu itibarla bizde, tez çalışmamızda ?ceza muhakemesi hukuku açısından arama ve elkoyma? konusunu ele almaktayız. Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde arama ve elkoymaya ilişkin genel bilgilere yer verilmiş, ikinci bölümünde ceza muhakemesinde arama ele alınmış ve nihayet üçüncü bölümde ceza muhakemesinde elkoyma incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A certain number of measures, in accordance with the concrete situation and conditions, must be applied to run what the Criminal Procedure Law requires. These measures are called as protection measures. To protect public order and to prevent crime effectively, the protection measures are strongly needed. Search and seizure measures play an important role within the protection measures to meet such a need. A search measure enables to obtain evidences, arrest the suspected and alleged persons. Securing the corpus delicti and criminal assets can be possible by appliying the seizure measure. Due to the reasons raised above, seizure and search measures frequently taken by the legal authorities and law enforcement officers to apply the criminal procedure law properly. However, it should be borne in mind that the search and seizure measures also limit the fundamental rights and freedoms of individuals just as the other protection measures. As a consequence of this, seizure and search measures are enacted in a detailed way by the legislator in our legislation. Therefore, we have discussed the issue of ?search and seizure in criminal procedure law? in our study. This study consists of three parts that you will find general information about the search and seizure measures in the first part of it, the search in criminal procedure was handled in the second part and the seizure in criminal procedure was investigated in the third part.