Sınıf öğretmenlerinin velilerle yaşadıkları anlaşmazlıkları yönetme becerileri
The ability of primary school teachers in dealing with the disagreement problems that they have with parents
  1. Tez No: 249518
  2. Yazar: TAHSİN YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu araştırmada ilköğretim kurumlarında görevli sınıf öğretmenlerinin velilerle yaşadıkları anlaşmazlıkları yönetme becerileri incelenmiştir.Araştırmada, sınıf öğretmenlerinin velilerle yaşadıkları anlaşmazlıkları yönetmede kullandıkları becerilerin belirlenmesinde genel tarama modeli; sınıf öğretmenlerinin anlaşmazlıkları yönetme becerilerinin demoğrafik özellikleriyle ilişkisi ve sınıf öğretmenlerinin anlaşmazlıkları yönetme becerilerini kullanmalarına ilişkin öğretmen ve veli algıları arasındaki ilişkinin belirlenmesinde ise ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır.Araştırmanın evreni olarak İstanbul ili Ümraniye ilçesindeki devlet ilköğretim okullarından oluşmaktadır. Ümraniye ilçesindeki ilköğretim okullarının tamamı listelenmiş ve Random yöntemiyle altı ilköğretim okulu örneklem olarak belirlenmiştir. Bu okullardaki sınıf öğretmenleri listesi yapılmış ve toplam 61 sınıf öğretmeni random yöntemiyle araştırmaya denek olarak seçilmiştir. Aynı okullarda 179 kişilik veli grubu da random yöntemiyle tespit edilmiştir.Araştırma da veri toplama aracı olarak 28 sorudan oluşan 5 dereceli anket kullanılmıştır. Elde veriler SPSS istatistik proğramı kullanılarak analiz edilmiştir. Tüm demoğrafik değişkenlere göre frekans ve yüzde analizleri; ikili gruplar için bağımsız gruplar t testi, çoklu gruplar için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Varyans analizi sonucunda anlamlı çıkan farklılıkların kaynağını bulmak için Tukey HSD scheffe testi kullanılmıştır.Sınıf öğretmenlerinin velilerle yaşadıkları anlaşmazlıkları yönetme becerilerinin öğretmen algılarının aritmetik ortalaması 3,40 olarak bulunmuştur.Sınıf öğretmenlerinin velilerle yaşadıkları anlaşmazlıkları yönetme becerilerinin veli algılarının aritmetik ortalaması ise 3,39 olarak bulunmuştur.Sınıf öğretmenlerinin velilerle yaşadıkları anlaşmazlıkları yönetme becerilerinin öğretmen algılarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur.Sınıf öğretmenlerinin velilerle yaşadıkları anlaşmazlıkları yönetme becerilerinin öğretmen algılarının yaş değişkenine göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur.Sınıf öğretmenlerinin velilerle yaşadıkları anlaşmazlıkları yönetme becerilerinin öğretmen algılarının hizmet süresine göre anlamlı farklılıklar bulunmuşturSınıf öğretmenlerinin velilerle yaşadıkları anlaşmazlıkları yönetme becerilerinin öğretmen algılarının son bitirdiği okul türü değişkenine göre anlamlı farklılıklar bulunmuşturTAHSİN YURTSEVENHaziran,2008
Özet (Çeviri)
In this research the ability of primary school teachers in dealing with the disagreement problems that they have with parents was analyzed.In defining the skills that the primary school teachers use in dealing with the disagreement ,general scanning method was used ,in defining their skills in dealing with the disagreement problems and the relation between the perception of teachers and parents ,the relation method of scanning was used.The universe of research is the primary schools in the Ümraniye region of İstanbul.All the primary schools in Ümraniye were listed and six primary schools were selected randomly for sampling.The primary school teachers at these schools were listed and 61 of them were selected randomly as models.179 parents were also picked randomly.A survey consisted of 28 questions in 5 levels was used as data collection medium of the research. The data were analyzed with the SPSS statistics program.Frequency and and percentage analyses were used for all demographical variants , for binary groups the independent groups t test and for multiple groups one directioned variance analysis (ANOVA) were used. For the meaningful differences that were resulted in the variance analysis ?Turkey HSD scheffe test?was used in order to find out the reason.The arithmetic average of teacher perceptions in the management skills of primary school teachers in dealing with the teacher-parent disagreement was found as 3,40.The arithmetic average of parent perceptions in the management skills of primary school teachers in dealing with the teacher-parent disagreement was found as 3,39.Some meaningful differences were found in gender variant in the teacher perceptions in primary school teachers' skills of managing the parent ? teacher disagreement .Some meaningful differences were found in age variant in the teacher perceptions in primary school teachers' skills of managing the parent ? teacher disagreement .Some meaningful differences were found in service duration variant in the teacher perceptions in primary school teachers' skills of managing the parent ? teacher disagreement .Some meaningful differences were found in the graduated school types variant in the teacher perceptions in primary school teachers' skills of managing the parent ? teacher disagreement .TAHSİN YURTSEVENJune,2008