III. sınıf yeni hayat bilgisi dersi programı kazanımlarının gerçekleşme düzeyi
Realization level of acquisitions of the new third grade life studies course curriculum
- Tez No: 249519
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
İlköğretim okullarında uygulanan 2005 ilköğretim programı uygulanması hakkında tartışmalar olmaktadır. Veliler öğrencilerin bilgi kazanmada zafiyet olduğu görüşünü dillendirmektedir. Akademik çevrelerinde programın uygulanması ile ilgili öğretmenlerin bilgi eksiklikleri olduğu görüşünü ileri sürmektedir. İlköğretim okullarında III. sınıf yeni hayat bilgisi programının istenilen yaşam becerilerini ve kişisel nitelikleri ne kadarını edindirdiğinin belirlenmesi amacıyla bu araştırma gündeme gelmiştir.Bu araştırma ile ilköğretim okullarında III. sınıf yeni hayat bilgisi programı kazanımlarının gerçekleşme düzeyleri araştırılmış, III. sınıf yeni hayat bilgisi programı kazanımlarının gerçekleşmesi hangi düzeyde olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır.Bu araştırma için saha araştırmasına geçilmeden önce, literatür taraması ile birlikte öğretmenlerin yeni hayat bilgisi programından beklentileri tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalardan sonra uzmanların görüşleri de alınarak III. sınıf yeni hayat bilgisi programı kazanımları yaşam becerileri, kişisel nitelikle, diğer derslerle ilişkiler göz önünde bulundurularak ankete konulacak kazanımlar belirlenmiştir. Bu anketler, 65 farklı ilköğretim okulda görev yapan tesadüfî 315 öğretmene uygulanmıştır.Anketlerin SPSS programında istatistikleri çıkartılmıştır. Resmi ilköğretim okullardaki III. sınıf yeni hayat bilgisi programı kazanımları gerçekleşme düzeyleri ile ilgili bulgulara ulaşılmıştır. Bulgular, tartışmalar kısmında yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, III. sınıf yeni hayat bilgisi programı kazanımları iyi düzeyde gerçekleştiği görülmüştür. Öğretmenlerin yeni hayat bilgisi programını daha iyi uygulamaları için eğitim almalıdır gerektiği sonucu ortaya çıkmıştır.Haziran 2008Attila ŞEREF
Özet (Çeviri)
There are arguments about 2005 primary school curriculum applied in primary school. Parents acclaim that there is a weakness about students? knowledge acquiring. The opinion of teacher?s knowledge deficit about applying curriculum is put forward in academic environment. The aim of this research is to be determined how many of the intended life skills and personal qualities were achieved by the new third grade life studies course curriculum in primary school.Realization level of acquisitions of the new third grade life studies course curriculum and its today?s situation are researched in this work.Literature survey is made before case study, and teachers? expectations are determined about new life studies curriculum. Opinions of specialists were taken after researches and acquisitions that will be in questionnaire are determined by considering acquisitions of third grade new life studies curriculum, life skills, personal qualities and relationships with other course.These questionnaires have been applied to incidental 315 teachers who work in different 65 primary schools. Statistics of the questionnaires have been shown in SPSS program. Findings are reached about realization level of acquisitions of the new third grade life studies course curriculum in official primary school. Findings are commented in arguments. It is understood that acquisitions of the third grade new life studies curriculum are in good level at the end of the research and teachers need education about new life studies curriculum for applying better.Attila ŞEREF