Belge yönetimi ve süreçlerinin içerik ve kalite analizlerinin yapılmasında CMMI tekniğinin kullanılması
Using CMMI techniques on document management and its quality analysis and its content procedures
- Tez No: 249530
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA KANDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Yetenek Olgunluk Modeli Entegrasyonu (Capability Maturity Model Integration - CMMI), kurumların süreçlerini iyileştirme konusunda gereken temel adımları gösteren bir süreç iyileştirme modelidir. Bu çalışmanın amacı, belli bir olgunluk seviyesine ulaşmış yazılım firmaları veya bünyesinde yazılım geliştirme (IT/BT) birimleri barındıran kurumların Yetenek Olgunluk Modeli Entegrasyonu (Capability Maturity Model Integration - CMMI) tekniğini kullanması ile süreç ve sürece bağlı olarak ortaya çıkan belgelerdeki kalite ve içerik farklılığını göstermek ve bunun belge yönetimine etkilerini araştırmaktadır.Bu çalışma 5 ana bölümden oluşmuş ve her bir bölümde aşağıdaki konular işlenmiştir.?1. bölümde, kurumların Yetenek Olgunluk Modeli Entegrasyonu (Capability Maturity Model Integration - CMMI) tarihçesi, genel yapısı, süreç alanları ve amaçları ile genel süreç kategorileri anlatılmıştır.?2. bölümde, örneklem olarak işlenen test süreci kapsamında kurumların Yetenek Olgunluk Modeli Entegrasyonu (Capability Maturity Model Integration - CMMI) öncesi test süreci anlatılmış, döneme ait örnek dökümanlar aktarılmıştır.?3. bölümde, örneklem olarak işlenen test süreci kapsamında kurumların Yetenek Olgunluk Modeli Entegrasyonu (Capability Maturity Model Integration - CMMI) sonrası test süreci anlatılmış ve döneme ait örnek dokümanlar aktarılmıştır.?4. bölümde, proje yönetimi süreci anlatılmış ve süreçle ilgili örnek dökümanlar aktarılmıştır.?5. bölümde ise proje yönetimi öncesi neredeyse tüm kurumlarda işleyen talep yönetimi yaklaşımı aktarılmıştır.Bu çalışma yapılırken internet üzerinden literatür taraması yapıldığı gibi doğrudan Yetenek Olgunluk Modeli Entegrasyonu (Capability Maturity Model Integration - CMMI) danışmanlığı sağlayan kurumlar ile de görüşülmüştür. Bunun yanı sıra Hindistan'da konuyla ilgili danışmanlık veren Prakash Hegde (Sr Process Consultant at QAI) ile doğrudan görüşülmüştür.Çalışma kapsamındaki vaka analizleri ise çalışmakta olduğum kurumun ilgili projesi kapsamında yapılan çalışma neticesinde şekillenmiştir.Beni çalışmamda cesaretlendirip her türlü sorularıma cevap veren, yol gösteren, bölüm başkanımız Değerli Hocam Prof. Dr. Hamza Kandur'a sonsuz şükranlarımı sunarım. Beni bugünlere getiren bütün öğretmen, hoca ve öğretim görevlilerine de teşekkürü bir borç bilirim. Ayrıca çalışmalarımda maddi manevi desteğini esirgemeyen aileme, iş arkadaşlarıma, tez süresince yöneticilerim olup bana her türlü kolaylığı sağlayan Hasan Eser, Uğur Serkan Taşkın, Aziz Fahri Arkan ve Vildan Çal Özel'e teşekkür ederim.
Özet (Çeviri)
As a well known definition, CMMI (Capability Maturity Model Integration) is a development model that points outs fundamental practices for strengthening process of firms.The primary purpose of this work is get professional software firms or the ones having software development units (IT/ BT) to use CMMI. Hereby, differences in quality and content of the process and documents related to process would get attention. Ultimately, it would have an impact on document management.This work is consisted of five chapters. The content of each chapter is as shown below.?1. History, basic structure, process scopes, main categories and goals of companies' CMMI.?2. & 3. This chapter provides info on the differences between test period before/ after CMMI in which a sample study is run. (same for 3rd)?4. Project management is detailed in chapter 4 and sample papers regarding the process is conveyed.?The chapter 5 gives you approach of demand management that was exist in almost all companies before Project management.Whilst this thesis was being prepared, not only literature search via internet was realized but also had contact with some consulting firms providing assist on CMMI. In addition to those, Prakash Hedge, Sr. Process Consultant at QAI in India, was involved.I appreciate to Prof. Dr. Hamza Kandur for his unique contribution by encouraging me, lighting my path and answering all the questions of mine. Also special thanks to the some other remarkable supporters, primarily my former lecturers. Finally, I thank to my family, workmates for their assist and Hasan Eser, Uğur Serkan Taşkın, Aziz Fahri Arkan and Vildan Çal Özel, managers at work who helped me to conclude the thesis.