Ömer Seyfettin'in ?Diyet?, ?And?, ?Teke Tek?, ?Kurbağa Duası?, ?Keramet?, ?Yüksek Ökçeler?, ?Topuz? hikayelerindeki birleşik fiil ve deyimlerin Özbekçe muadilleriyle karşılaştırma
Stories ?Ant?, ?Diyet?, ?Keramet, ?Kurbağa Duası?, ?Teke Tek?, ?Topuz?, ?Yüksek Ökçeler? by Ömer Seyfettin from the point of view of compound verbs and idioms which then are compared with their Uzbek counterparts
  1. Tez No: 249531
  2. Yazar: ZAMİRAKHON KHAMİDOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜRSOY NASKALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Çalışmamızda Ömer Seyfettin'e ait olan yedi hikaye: ?Ant?, ?Diyet?, ?Keramet, ?Kurbağa Duası?, ?Teke Tek?, ?Topuz?, ?Yüksek Ökçeler?, Özbek Türkçesi'ne çevrildi. Metinlerin dizin sözlüğü hazırlandı, dizin sözlüğe maddelerin Özbekçe karşılıkları da verildi. Hikayelerde geçen birleşik fiil ve deyimler tespit edildi, Özbekçe karşılıkları verildi. Birleşik fiil ve deyimler farklı kıstaslara göre tasniflere tabi tutuldu ve aradaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya kondu. Aynı zamanda, gramercilerin bu dil birimleri için kullanmış olduğu terimlerin ve açıklamalarının dökümü yapıldı ve incelendi
Özet (Çeviri)
This study examines seven short stories (?Ant?, ?Diyet?, ?Keramet, ?Kurbağa Duası?, ?Teke Tek?, ?Topuz?, ?Yüksek Ökçeler?) by Ömer Seyfettin from the point of view of compound verbs and idioms which then are compared with their Uzbek counterparts. These seven stories are translated into Uzbek. An index of the lexic content of the stories is given together with the meaning of the words in Uzbek. The compound verbs and idioms which occur in the stories is listed. These compound verbs and idioms are classifed according to a number of criteria and compared with their Uzbek counterparts. The terminology, definition and classification of compound verbs and idioms ? according to grammarians of Turkish ? is analysed.