Mısır'dan Türkiye'ye gelen filmlerin Türk sinemasına etkileri
The influence of the Egyptian movies that had come from Egypt on the Turkish cinema
  1. Tez No: 653172
  2. Yazar: AYA YOUSSEF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Mısır ve Türkiye arasındaki tarihî ilişkiler yüzyıllar önce başlamıştır. 1895 yılında sinematografi ortaya çıktıktan sonra bu ilişkiler boyut değiştirmiş ve yıllar sonra yeni bir aşamaya geçmiştir. 1926 yılında Türk sanatçı Vedat Örfi Bengü Mısır'a gelmiş ve Mısır sinemasının başlangıcında etkili bir rol oynamıştır. 1930'lu yılların başında Türkiye'de Mısır Radyosu dinlenmeye başlamış, Mısırlı şarkıcıları Türklerin dikkatini çok çekmiş ve Türk toplumu arasında çok meşhur olmuşlardır. Bu, Türkiye'de ilk gösterilen Aşkın Gözyaşları filminin başarısına yol açmıştır. 1930'lu yılların sonunda Mısır filmleri Türkiye'de gösterilmek üzere gelmeye başlamıştır. Halk bu filmi izlemek ve salonlarda yer bulabilmek için yağmur, çamur demeden kuyruklarda adeta birbirini ezmiştir. Filmin başrolünü oynayan Muhammed Abdülvahab, şarkılarını Mısır Radyosunda dinleyen Türk toplumu arasında ünlenmiştir. Bundan sonra sinemalarda gösterilmek üzere Mısır filmleri Türkiye'ye akmaya başlamıştır. Bu filmler Türklerin sinemaya gitme alışkanlarını değiştirmeyi başarmıştır. Mısır filmlerinin etkisi Türk sinemasında da gözlemlenmeye başlamıştır. Mısır filmlerinin tarzına benzer yerli melodram filmleri ortaya çıkmıştır. Bu etkiler kendini adaptasyon şarkılarının ortaya çıkmasında, o dönemde Türkiye'de dublaj sektörünün gelişmesinde göstermiştir. Daha sonra 1950'li yılların başında Arabesk filmleri ortaya çıkmıştır. Böylelikle Mısır ve Türk toplumları arasındaki ilişkiler sinema yoluyla güçlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The historical relations between Egypt and Turkey began centuries ago. After the emergence of cinematography in 1895, these relationships grew and years later moved to a new phase. Turkish artist Vedat Örfi Bengü came to Egypt and played an influential role at the beginning of Egyptian cinema in 1926. Egyptian radio have been listened in Turkey in the beginning of the 1930s, and the Turks were greatly attracted to the Egyptian singers who have become famous among the Turkish society. This is what have paved the way for the success of the Tears of Love movie when it was first shown in Turkey. To watch this movie, the public almost have crushed each other in queues, rain or mud, in order to find a place in the halls. By listening to his songs on Egyptian radio, Muhammad Abdel wahab, who have played the main role of that movie, have become famous in the Turkish society. After that, to be shown in cinemas, Egyptian movies have begun to flow to Turkey. These films have succeeded in changing the habit of the Turks to go to the movies. The influence of Egyptian films have started to be observed in Turkish cinema as well. Melodramatic local movies which was similar to the style of Egyptian films have been appeared in Turkey. These effects also were in the appearance of the adaptation songs and in the development of the dubbing sector that have been grown in a large way in Turkey during that period. Later, Arabesque films have emerged in the early of 1950s. Thus, the relations between Egyptian and Turkish societies have been strengthened through cinema.