Pozitif ayrımcılık
Affirmative action
  1. Tez No: 249718
  2. Yazar: GOUNGHEE MOON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son günlerde pozitif ayrımcılık insan hakları ve eşitlik konularıyla beraber politik anlamda en bölücü konu olarak karşımıza çıkımaktadır. Varolan çeşitli sosyal talepler karşısında pozitif ayrımcılığın yorumlanması ve uygulanması farklı şekillerde oluyor.Eşitlik anlayışı zaman içerisinde radikal şekilde değişikliğe uğramıştır. Her ne kadar modern çağda eşitlik, hiçbir sosyal ve ekonomik statü gözetmeksizin herkese eşit fırsatlar sunma anlamına gelse de, bugün baktığımızda daha çok pratikte eşit sonuçlar oluşturması olarak tartışılmaktadır. Pozitif ayrımcılık kavramı da tam bu noktada eşitliği bir gerçekliğe dönüştürme çabası içerisinde ortaya çıkmaktadır.ABD Başkanı ırk, renk, din, cinsiyet, veya ulusal köken üzerinde ayrımcılığı ortadan kaldırmak için çıkarttığı kararname ile pozitif ayrımcılık kavramını yaratmıştır. ABD pozitif ayrımcılık kavramını1960lı yıllarda Afrikalı Amerikalılara uygulanan ısrarcı eşitsizlikler üzerine ortaya çıkartmış, ancak yıllar geçtikçe kapsamı istihdamdan eğitime devlet sözleşmelerinden sağlık programlarına kadar uzanmıştır. Pozitif ayrımcılığın çift kuvveti var: toplumun her seviyesindeki çeşitliliği, varsayılan yararlarıyla birlikte maksimum seviyeye çıkarmak, ve kurumsal, istemsiz ve açıkça yapılan ayrımcılığın farkedilen zararlarını düzetlmek.Bu yazı üç ana bölümden oluşmaktadır:İlk bölüm, pozitif ayrımcılık kavramının tarihsel olarak ortaya çıkışı, gelişme süreci ve uygulamalarını ele alıyor. İkinci kısım, uluslararası ilişkiler ve demokratik devletlerdeki bir dizi davada eşitlik ve pozitif ayrımcılık kavramlarını ilgilendiren yasal ifadeleri sunuyor. Üçüncü kısımda ise pozitif ayrımcılığın Türk anayasası ve yasalarına göre adaptasyonu ve uygulanması, sonrasında ise uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler ile anayasada yapılan değişiklikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Affirmative action has been arguably the most politically divisive topic in these days, along with human rights and equality. The interpretation and implementation of affirmative action has been approached in different ways upon various social demands.The meaning of equality itself has been radically altered through time. While in the modern age, equality was rather ideally defined as providing equal opportunities for everyone regardless of social and economic backgrounds in a formal sense, today, it brings up more discussions about establishing equal outcomes in practical ways as well. The concept of affirmative action appeared in an attempt to make such equality a reality.U.S. President originally coined the phrase in an executive order to eliminate discrimination based on race, color, religion, sex, or national origin. Affirmative action in the US began as a tool to address the persisting inequalities for African Americans in the 1960s, but over the years its scope has expanded to cover various social issues from employment and education to public contracting and health programs. The impetus towards affirmative action is twofold: to maximize diversity in all levels of society, along with its presumed benefits, and to redress perceived disadvantages due to overt, institutional, or involuntary discrimination.This paper consists of three main parts:The first part deals with the historical background of the emergence of affirmative action and its developing process and applications. The second part presents the legal statements concerning equality and affirmative action in the scope of international relations and a number of cases in democratic states. The third part examines its adaptation and implementation in the Turkish constitution and subordinate laws, followed by evaluations of the experts and the amendments/revisions of the constitution later applied.