Konya Etnografya Müzesinde bulunan imparator Traianus ve Hadrianus dönemine ait imparatorluk sikkeleri
Konya Ethnography Museum in the imperial coins belonging to the emperor Trajan and Hadrian period
  1. Tez No: 249719
  2. Yazar: NURİYE ÇAKMAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET A. TIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Arkeolojik buluntu açısından birçok zenginliğe sahip olan Anadolu'da sikkenin önemi ve zenginliği büyüktür. Sikkeler bu arkeolojik buluntular arasında en önemlilerini oluşturur ve antik çağın aydınlanmasında ve diğer arkeolojik buluntuların tarihlenmesinde bize doğru veriler verir.Her yıl yüzlerce sikke kazı araştırmaları veya müsadere yöntemi ile müzelere kazandırılmaktadır. Bu çalışmada da Konya Etnografya Müzesinde bulunan İmparator Traianus ve Hadrianus dönemine ait imparatorluk sikkeleri de bu yollarla müzeye kazandırılmış ve daha önce bir araştırma konusu olmamıştır. Bu nedenle bu sikkeler incelendi gerekli araştırmalar ve incelmeler yapıldı.Sikkeler aynı zamanda birer tarihi belgedir. Arkeolojik, filolojik ve epigrafik malzemelerin sağladığı bilgilerin dışında yalnızca sikkelerden elde edilen bilgiler de vardır. Örneğin bir kentin ya da hükümdarın adını sikkelerden öğrenebiliyoruz. Sikkeler, bir kentin ya da devletin yalnızca ticari, ekonomik ve sosyal durumunu aydınlatmıyor, bize siyasal olayları da öğrenmemize yardımcı oluyor.Bu çalışmada Traianus'a ait altmış üç sikke vardır. Bunların yirmi ikisi gümüş kırk biri bronzdur. Hadrianus'a ait yirmi dokuz sikke vardır. Bunların on biri gümüş, on sekizi bronzdur. Bu çalışmadaki bütün sikkelerin önyüzünde imparatorların çeşitli tiplerde portreleri aldıkları unvanlar ve isimleri yer almaktadır. Arka yüzde de kent ve imparatorluk için önemli olan tanrı tanrıça ve personifikasyonlar yer almaktadır Roma imparatorları tarafından Anadolu'ya yapılan seyahatler imar çalışmalarından dolayı. Bu çalışmadaki sikkelere benzer sikkeleri Anadolu'nun çeşitli yerlerinde de görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Which has a wealth of archaeological finds in many of the coins in Anatolia is of great importance and wealth. Among the most important archaeological finds of coins of this creates, and other archaeological finds and ancient era of enlightenment in the right data gives us date.Every year hundreds of research or confiscation by the method of excavation coins from museums are winning. In this study, Konya Ethnography Museum in the period of Emperor Trajan and Hadrian coins belonging to this empire, and previously has been won through to the museum has been a research subject. Therefore, these coins were examined and investigated the necessary research was made.Coins at the same time one is on the document. Archaeological, philological and epigraphic material provided by the information obtained from outside the only coins are also. For example, a ruler of the city or the name of the coins we can learn from. Coins, a city or the state's only commercial, economic and social situation does not illuminate us on the political events has helped us learn.In this study, sixty-three coins are owned Traianus'a. Twenty-two of them bronze, silver is one of forty. There are twenty-nine coins belonging Hadrianus'a. One of them on silver, bronze is on eight. In this study all the various types of coins önyüzünde portraits of emperors and their names are names. Obverse are important to the city and the imperial gods and goddesses are personifikasyonlar to Anatolia by the Roman emperor of the reconstruction due to their travel. In this study are similar to coins, the coins can be seen in various parts of Anatolia.