10. sınıf öğrencilerinin matematik dersi sayılar alt öğrenme alanındaki başarı düzeyleri ve düşünme süreçlerinin incelenmesi
The 10th grade students' success level and their thinking processes on number learning domain in mathematics lesson
  1. Tez No: 290649
  2. Yazar: NUR ŞEBNEM BAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SELAMİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 10. sınıf öğrencilerinin matematik dersi sayılar alt öğrenme alanındaki başarı düzeylerini ve düşünme süreçlerinin belirlemektedir. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği bu çalışmada yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ili Çubuk ilçesinde bulunan bir genel lisede okuyan 6 öğrenci oluşturmaktadır. Bu öğrenciler araştırmacı tarafından hazırlanmış olan cebir testi, matematik öğretmenlerinin görüşleri ve bir önceki yılın matematik notları dikkate alınarak her farklı cebirsel düşünme düzeyinde (yüksek-orta-düşük) bir erkek ve bir kız öğrenci seçilmiştir. Veri toplamak amacıyla cebirsel düşünme becerilerini kullanmayı gerektiren 10 soru hazırlanmış ve öğrenciler bu sorular üzerinde çalışırken onlarla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Yazıya dökülen görüşme verileri, öğrencilerin kağıt üzerindeki çalışmaları ve araştırmacının notları bu çalışmanın veri kaynağını oluşturmaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre öğrencilerin mutlak değer, üslü ve köklü ifadeler konusunda, sayılarda genelliği ifade etmede, genelleştirme ve özelleştirme kavramlarını ifade etmede, ilişkileri göstermede sorun yaşadıkları; rasyonel sayılarda işlem yapmada başarılı oldukları görülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre 9.sınıf cebir öğretimine ilişkin önerilerde bulunulmuştur.ANAHTAR KELİME: cebir, cebirsel düşünme, sayılar öğrenme alanı, ortaöğretim, matematik dersi
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to determine the 10th grade students?success levels and their thinking procesess on numbers learning domain. Semi structured interview technique was used in this qualitative research study. Subjects of the study consists of 6 tenth grade students in a secondary school of Çubuk Province in Ankara. These students were selected according to their algebra test?s performance, their mathematics grade and their mathematics teachers? view as there were one girl and one boy in each level. 10 problems were prepared for the data collection and semi structured interviews were performed with students while they were working on these problems. Transcribed interview data collected by the students and researcher?s notes constituted this study?s data source. According to the results of the study, while students have some problems about absolute value, radical and exponential expressions, generalization, abstraction, encounters with expressing generality in numbers, depicting relationships they have no problems about rational numbers. Based on the results some suggestions about teaching algebra in the 9th grade were included.KEYWORDS: algebra, algebra thinking, number learning domain, secondary education, mathematics lesson