İmalat işletmelerinde çevre duyarlılığı
Environmental consciousness of the manufacturing facility
  1. Tez No: 249775
  2. Yazar: DEMET ÖZOCAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çevre Mühendisliği, İşletme, Law, Environmental Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada; çevre duyarlılığı değişkeni ile satış performansı, maliyet, kalite, işletme imajı, toplumsal baskı, hammade-enerji-proses verimliliği ve ekolojik yapı değişkenleri arasındaki ilişkiler Gaziantep'teki 68 imalat işletmesinde anket tekniği kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma kapsamında elde edilen verilere göre çevre duyarlılığı değişkeni ile satış performansı, maliyet, kalite, işletme imajı, toplumsal baskı, enerji-hammadde-proses verimliliği ve ekolojik yapı değişkenleri arasında pozitif ilişki olduğu görüşü ortaya çıkmıştır. Yani çevre duyarlılığına sahip işletmelerde bu değişkenlerin pozitif olarak etkilendiği kanıtlanmıştır.Ayrıca bu çalışmada işletmelerde çevre duyarlılığının yerleşmesi için neler yapılması gerektiği ve işletmelerin ne ölçüde çevreye duyarlı olduğu tesbit edilmiştir. Elde edilen verilere göre araştırma kapsamındaki işletmelerin büyük çoğunluğun çevreye karşı duyarlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, environmental awareness variable with between relationship of sales performance, cost, quality, business image, social pressures, raw-energy-proses efficiency and ecological processes of building variables in 68 manufacturing facility in Gaziantep were analyzed using survey technique.According to survey data obtained; environmental sensitivity with between variable sales performance, cost, quality, facility image, social pressures, energy-raw-proses efficiency and ecological building materials has emerged opinion that positive relationship. In enterprises with environmental sensitivity are proven the positive effects of these variables.This study of environmental awareness in enterprises to settle what should be done and also to what extent is sensitive to the environment of enterprises has been found. According to data obtained from the majority of businesses in the survey is seen to be sensitive to the environment.