Kamu idarelerinde stratejik planlama: Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) üzeine bir inceleme
Strategic planning in public organizations: An examination on Turkish Statictical Institute (TURKSAT)
  1. Tez No: 249774
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TEKİNKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
2000'li yılların başından itibaren önü alınamaz bir hızla yükselen küreselleşme, hayatı ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel, hukuksal vb. her anlamda etkilemektedir. Küreselleşme başarılı olmak ve varlığını sürdürmek için her türden örgütü, meydana getirdiği değişimlere ayak uydurmaya mecbur bırakmaktadır.Temel amacı halka en iyi hizmeti en etkin ve verimli şekilde sunmak olan kamu idarelerinin, yaşanan değişim çağında bu amaçlarını gerçekleştirebilmeleri için stratejik planlamaya geçmeleri gerekmektedir.Bu çalışmada özel sektör için geliştirilen stratejik planlama uygulamasının, kamu idarelerine uygulanma süreci kendine has özellikleri dikkate alınarak incelenmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde konuya genel bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde strateji, planlama ve stratejik planlama kavramları kuramsal olarak incelenmiştir; stratejik planlama süreci genel çerçevede ele alınarak kamu kurum ve kuruluşları için ne ifade ettiği irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, çalışma için örnek kamu kuruluşu olarak belirlenen Türkiye İstatistik Kurumu'nda stratejik planlamaya geçiş ve planın hazırlanma süreci ele alınmıştır. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde de elde edilen bulgular, yapılan literatür taraması çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The globalization which can not be prevented from the high speed of rising since the beginning of 2000s, has been effecting the life in economic, social, political, cultural, legal etc every sense. Globalization obliges all kinds of organizations to keep step with changes which it has caused for being successful and to subsist.Public organizations, main aim of which was to offer the better service at most productivity level, must forced to strategic planning for making their aims real in change century.In this study, it has been examined the application of strategic planning which was improved for private sector, process in public organizations by considering their specific qualifications.In the first chapter the study has been commented in general. In the second chapter, strategy, planning and strategic planning concepts were analyzed theoretically; strategic planning process handled in general and examined what it means for public organizations. In third chapter, process of progression to strategic planning and arrangement of the plan in Turkish Statistical Institute that has chosen as sample public organization was analyzed. In the fourth chapter of study, obtained findings were described within literature survey.